Silajlık olarak kullanılabilecek ikinci ürün bazı yem bitkisi türlerinin morfolojik özellikleri ve ot verimi üzerine araştırmalar
A research on some forage crops varieties; as the second crop and which can be used as silage, morpholojical characteristics, and its grass yields
- Tez No: 216571
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SERVET TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu arastırma 2003 ve 2004 yılları ikinci ürün yetistirme döneminde Edirne ilinde Trakya Tarımsal Arastırma Enstitüsü deneme alanında Tesadüf Blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmustur. Arastırmada; silaj mısır (Arifiye), silajlık sorgum (Rox) , dane tipi sorgum (Akdarı) çesitlerinde bitki boyu, sap çapı, kardes sayısı, yaprak sayısı, yaprak agırlıgı, hasıl verimi, ve kuru madde oranı incelenmistir. Arastırma sonuçları asagıdaki gibi özetlenmistir. Hasıl verimi olarak silajlık sorgum (Rox) 6160.00 kg/da verim ile birinci sırada, mısır (Arifiye) 5.378.00 kg/da ile ikinci sırada, dane tipi sorgum (Akdarı) 4.595.00 kg/da verim verdigi tespit edilmistir. Edirne ilinde, bugday hasadından sonra ikinci ürün olarak silaj mısır, silaj sorgum ve dane tipi sorgum bitkilerinin sulu kosullarda yetistirilebilecegi ve silajlık olarak degerlendirilebilecegi sonucuna ulasılmıstır. Anahtar Kelimeler : kinci ürün, mısır, ot tipi sorgum, dane tipi sorgum, silaj verim;
Özet (Çeviri)
This research was set up as three replications by trial patern of randomized complete block design-3 replications in 2003 and 2004 years of production period in Trakya Agricultural Research nstitute, Edirne. In this research, the features of silage maize (Arifiye), silage sorghum (Rox) and sorghum for grain (Akdarı) were examined its plant height, stem diameter , the number of sibling and leaves, leaf weigh, forage yield and proportion of dry substance. Findings of the research was summarized as follow. As a forage yield, it was determined that the silage sorghum (Rox), with its 6160.00 kg/da yield, was the first, and maize (Arifiye), with its 5378.00 kg/da yield, was the second while sorghum for grain(Akdarı) yield was 4595.00 kg/da. As a consequence, with this research it was found that after harvesting wheat; silage maize, silage sorghum and sorghum for grain could be grown on irrigating lands and could be used as silage, as a second crop in Edirne province. KEY WORDS : Second crop, maize, silage sorghum, sorghum for grain , silage yields,