Kesme hasarlı betonarme kirişlerin diyagonal CFRP şeritlerle rehabilitasyonu
Rehabilitation of shaer demaged reinforced concrete beams with diagonal CFRP
- Tez No: 245572
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Betonarme kirişlerin yeterli kesme dayanımına sahip olmadığı durumlarda, dayanım yetersizliğinin giderilmesi için kullanılan tekniklerin bir tanesi de CFRP şeritlerin epoksi ile kiriş yüzeyine yapıştırılmasıdır. Yapılan bu çalışmanın amacı, önceden kesme hasarı verilmiş kirişlerde, oluşan eğik çatlaklara dik yönde yapıştırılacak diyagonal CFRP şeritlerle onarılan kirişlerin performansının deneysel olarak araştırılmasıdır. Bu çalışmada 1/2 ölçekli, kesme açıklığı etkili yüksekliğine oranı 5 olan, 4000 mm uzunluğunda; 1 adet referans, 3 adet fan ankrajsız diyagonal CFRP şeritlerle onarılmış ve 3 adet fan ankrajlı diyagonal CFRP şeritlerle onarılmış kiriş olmak üzere toplam 7 adet kiriş test edilmiştir. Deney elemanlarının davranışları diyagonal CFRP şeritlerin eksenleri arası yatay mesafe ve ankraj uygulamasının bulunması değişkenleri yönünden incelenmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen veriler; rijitlik, süneklik ve dayanım bakımından değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Rehabilitasyon yönteminin özellikle ankrajlı deney elemanlarını eğilme davranışına götürdüğü, sünekliğinde ve kesme dayanımında artış sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pasting the CFRP strips on the beam surface with epoxy is one of the methods used in the case of poor shear strength of the reinforced concrete beam. The aim of this study is to investigate the performance of the beams by diagonal CFRP strips pasted perpendicular to the inclined cracks on a pre-damaged beam. In this study, 7 beams have been tested as 1 reference beam which has ½ scale, 5 as ratio of shear openness and effective height and 4000 mm length; 3 beams with no fan anchorage and diagonal CFRP strips; 3 beams with fan anchorages and diagonal CFRP strips. Behaviors of the experiment components have been analyzed according to the horizontal distance between the axis? of diagonal CFRP strips and the existence of anchorages. The results of the experiments have been evaluated and argued according to the rigidity, ductility and strength. It has seen that the rehabilitation method makes the anchoraged beams bent and increase their ductility and shear strength.