Düzenli boşluklara sahip betonarme kirişlerin davranış ve dayanımı
Behaviour and strength of reinforced concrete beams with regular openings
- Tez No: 216603
- Danışmanlar: DR. SABAHATTİN AYKAÇ, PROF. DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnşaat yapılarında uygulamada ki problemlerden ötürü kirişler üzerinde boşluklar açılıp, bu boşluklardan tesisat geçirilmektedir. Fakat bu açılan boşluk kirişin dayanımını ciddi ölçüde etkilemektedir. Bu konuda daha önce yapılan araştırmalarda kiriş üzerinde bırakılan tek boşluğun yarattığı olumsuz etkiler araştırılıp çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında, kiriş üzerinde tek bir zayıf nokta yaratmak yerine düzenli boşluklar oluşturulup, boşluğun yarattığı zayıflamanın tek nokta yerine bütün kirişe yayılması hedeflenmiştir. Bu sebeple 4 adet kare, 4 adet daire boşluklu kiriş ve 2 adet boşluksuz (referans) kirişi deneye tabi tutulmuştur. Deneyde kiriş boyutu ve delik yerleri sabit tutulmuştur. Değişen parametreler, boyuna donatı oranı, boşluk geometrisi, x donatısı kullanımı ve dikmelerde etriye kullanımı olmuştur. Deney sonuçları, değişen parametrelerin dayanıma, sünekliğe, kesme davranışına ve rijitliğe etkileri açısından kıyaslamalar da yapılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler tasarlanan kirişlerin dayanım, süneklik ve rijitlik açısından genellikle başarılı sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In construction structures, the problems during construction forces us to create some openings on the beams for installment. But these openings seriously effect badly to the beam?s strength. Most of the researches tried to find solutions to the bad effects of the one opening on the beams. But in this thesis, instead of creating one opening on the beam, continuous openings created to distribute the bad effect of the opening to whole of beam in stead of one point. For this reason, 4 with square opening, 4 with circular opening and 2 without opening (reference) beams has been subjected to experiment. In the experiment, the size of the beam and the place of openings taken as constants. The changing parameters are taken as, the ratio of longitudinally steel, the tipe of opening, using X cable and using stirrup in the column. The experiment results estimated with making comparisions about the changes in strength, ductility, stiffness and shear behavior of the beam with the change in parameters. These estimates has shown that the designed beams have usually given good results in terms of strength, stiffness and ductility.