Türkiye'deki karayolu taşımacılığında mesleki yeterlilik eğitiminin incelenmesi
A research on professional competence education in road transport sector in Turkey
- Tez No: 216604
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL, YRD. DOÇ. DR. SEMRA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye'de özellikle yurtiçi ulaştırma sektörü bu güne kadar mesleki eğitim ve buna bağlı mesleki yeterlilik eğitimi yönünden Avrupa Birliği ülkelerine nazaran yetersiz durumdaydı. Ancak karayolu taşımacılığı pazarındaki gelişmelerle birlikte, ulaştırma alanında yeni teknolojilerin uygulanmaya başlanması neticesinde sektörün ve firmaların yeniden yapılanması, hizmet kalitesinin artırılması, gelişmesi ve kurumsallaşması gerekliliği ortaya çıkmış ve bu aşamada en önemli ihtiyaçlardan birinin mesleki yeterlilik kriterinin kazandırılmasını sağlayacak olan mesleki yeterlilik eğitimleri olduğu görülmüştür. Profesyonel çalışmayı gerektiren her alanda olduğu gibi ulaştırmada da eğitimin öneminin farkına varılmıştır. Ulaştırma alanında amaç ve hedeflere uygun bir hizmet sunulabilmesi için, içinde barındırdığı her meslek gurubunun ulaştırma ile ilgili yeterli düzeyde temel bilgiye sahip olması gerekmektedir. Karayolu Taşımacılığında Mesleki Yeterlilik Eğitimi, Avrupa Birliği ülkelerinde ilk kez 16 Aralık 1976 tarihinde 76/914/EEC sayılı direktifle uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulama 15 Temmuz 2003 tarihinde 2003/59/EC sayılı direktifle geliştirilerek daha kapsamlı hale getirilmiştir. Türkiye'de de ulaştırmayı meslek olarak seçenler için mesleğe giriş ve faaliyet süresince aranması gereken ?mesleki yeterlilik? kriterine yönelik yasal düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye'de, kamuya açık karayolunda motorlu taşıtlarla yolcu ve eşya taşımacılığı yapılan ticari araçları kullanan sürücülerin, Avrupa Birliği Uyum Yasası çerçevesinde ve 10 Temmuz 2003 tarihli 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince, meslek ve hizmet kalitesini arttırmak amacıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olması zorunluluğu getirilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Avrupa Birliği Ülkelerindeki Karayolu Taşımacılığında Mesleki Yeterlilik Eğitimi ve Türkiye'deki Karayolu Taşımacılığında Mesleki Yeterlilik Eğitiminin karşılaştırılması ve aralarındaki farkların ortaya çıkarılarak, Türkiye'nin bu konudaki eksikliklerini nasıl gidereceğine dair bir takım çözümler ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Especially domestic transportation sector in Turkey compared to European Union countries, is lack of condition about Professional competence education and Professional competence education issues. However, in conjunction with the developments in the land transportation market, the reconstruction of the sector and the firms as a result of the application of new Technologies in transportation, a need for the increase, development and institutionalization in service quality has come to the fore and it is at this level that one of the most urgent needs has been found out to be vocational proficiency education leading to vocational proficiency criteria. As in every other field of life in the transportation sector the importance of education has been realized and in order to give a service in accordance with the aims and goals and bearing in mind that each occupational group working in this sector need to have some basic information about transportation, legal arrangements about vocational proficiency criteria to be looked for in the start and action period have been caried out. In Turkey the drivers driving commercial vehicles carrying passengers and commodities by motor vehicles in the roads open to the general public have to get a vocational proficiency certificate to improve vocational and service quality within the framework of the European Union adjustment law and according to land transportation law no 4925 july 10, 2003. Vocational proficiency education in land transportation was firstly enforced in European countries in December 16, 1976 by directive no 76/914/EEC and was made more comprehensive in July 15, 2003 by directive no 2003/59/EC. The aim of this thesis is to make a comparison of vocational proficiency education in land transportation in the European Union countries and in Turkey and by revealing the differences to come up with some solutions about Turkey?s coping with his defects on the subject.