Kişisel koruyucu donanımların iş kazasını önlemesinin analitik çözümü -karayolları kargo taşımacılığında vaka analizi
The analytical solution of the role of using personal protective equipment to prevent the work accident-case studi̇es in cargo transportation
  1. Tez No: 453634
  2. Yazar: BETÜL İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının oluşturulması, ortam risklerinin kontrolüne, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenebilmesine bağlıdır. Ortam risklerinin kontrol altına alınmasında toplu korunma tedbirlerine öncelik verilmelidir. Risklerin toplu korunmayı sağlayacak teknik önlemlerle, iş organizasyonlarıyla ya da çalışma yöntemleriyle önlenemediği veya tam olarak sınırlandırılmadığı durumlarda da kişisel koruyu donanım kullanımı devreye girmektedir. Bunun için yapılan tüm çalışmalara uyum algısının oluşturulması gerekmektedir. Güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının sağlanmasında çalışanların motivasyonu ve karar vericilerin tutumu etkin rol oynadığı gibi bu durum sektörlere göre farklılık göstermektedir. Bu çalışma ise karayolları kargo taşımacılığı yapan bir firmada, çalışanlar ve yöneticilerin kişisel koruyucu donanım kullanımının, iş kazalarını önlemesinin analitik çözümündeki algısı üzerine odaklanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde iş sağlığı ve güvenliği kavramları ele alınmış, Türkiye'deki iş sağlığı ve güvenliğinin gelişiminden, kişisel koruyucu donanımının etkin kullanımı ve kullanımına neden gösterilecek risk ortamlarından bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde karayolu kargo taşımacılığı kavramları, Türkiye'de ve dünyada kargo taşımacılığının gelişimi, taşınabilir kargo ve taşınması yasak olan kargo özelliklerinden bahsedilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise vaka analizinin gerçekleştiği tesisin tanıtılması, iş akışı, çalışanların görev ve sorumlulukları, kullanmış oldukları kişisel koruyucu donanımlar ve özelliklerinden söz edilmiştir. Sonuç bölümünde paket ve kargo taşımacılığı yapan tesis ortamındaki çalışanların ve yöneticilerin kişisel koruyucu malzeme kullanma konusundaki tutumlarını, motivasyonları iş kazaları ile ilişkileri konusundaki algılarını ölçmeye yönelik anket çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Safe and healthy working environment depends on the control of environmental risks, the prevention of occupational accidents and occupational diseases. To control environmental risks, collective safeguard precautions must be given priority. Personnel protective equipment must be stepped in, when technical precautions, collective protection, or work organizations cannot stop risks. Therefore, it is necessary to set up a cognitive adaptation algorithm. The motivation of the employees and the attitude of the decision makers play an important role in providing a safe and healthy working environment. This situation can vary based on sector.This study focuses on the perception of analytical solution for preventing occupational accidents by using of personal protective equipment (by workers and managers in the highway). In the first part of the study, the concepts of occupational health and safety were discussed. The development of occupational health and safety in Turkey, the effective use of personal protective equipment and the reasons of personal protective equipment were mentioned.In the second part of the study, the concepts of cargo transport, the development of cargo transport in Turkey and the World, cargo transportation and the properties of transport which are prohibited were discussed.Presentation of the place where the case analyzed, the workflow, the tasks and responsibilities of the employees, the used personal protective equipment and their characteristics were mentioned in the third part of the dissertation. In the last part, it has been done a survey whıch measures the perception of the relationship between the employees who carry package, cargo in a facility and the attitudes of employers about using the personnel protective equipment and work accidents.It was found that the attitude of usage of personnel protective by employee, the perception of the relationship between motivation and accident, how employers think about the relationship between occupational accidents and PPE usage, how their decision reflects as a priority, the link between the institutionalization level and usage of personnel protection equipment.