Poliindol/montmorillonit nanokompozit sentezi, karakterizasyonu ve elektroreolojik özelliklerinin araştırılması
Syntehesis, characterization and electrorheological properties of polyindole/montmorillonite nanocomposite
  1. Tez No: 216620
  2. Yazar: ÖZLEM EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, önce FeCl3 yükseltgen tuzu kullanılarak poliindol (PIN) sentezlendi. İkinci aşamada montmorillonit (MMT), setiltrimetilamonyum bromür (CTMAB) kuaterner amonyum tuzu ile modifiye edilerek organo-montmorillonit (O-MMT) hazırlandı. Daha sonra %18 O-MMT içeren PIN/O-MMT nanokompoziti sentezlendi. Hazırlanan PIN, MMT, O-MMT ve PIN/O-MMT numuneleri FTIR spektroskopisi, termogravimetrik analiz (TGA), X-ışınları kırınımı (X-RD), element analizi, iletkenlik, dielektrik sabiti, manyetik süseptibilite, yoğunluk, tanecik boyutu ölçümleri ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) çalışmaları ile karakterize edildi. Karakterizasyon sonuçlarından ayrılmış (interkalate) ve dağılmış (exfoliate) yapıların birlikte mevcut olduğu PIN/O-MMT nanokompozitin başarıyla sentezlendiği anlaşıldı. Yukarıda adı geçen dört numuneden silikon yağı (SO) içerisinde bir seri derişimde (%5-25, m/m) süspansiyonlar hazırlandı. Bu süspansiyonların çökelme kararlılıkları tespit edildi. Uygulanan dış elektrik alan kuvveti altında elektroreolojik (ER) aktivite gösterdikleri tespit edildi. Süspansiyonların ER aktiviteleri üzerine tanecik derişimi, kayma hızı, elektrik alan kuvveti, frekans ve sıcaklığın etkileri araştırıldı. Ayrıca süspansiyonlara sürünme testleri uygulandı ve tersinir viskoelastik deformasyon gösterdikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, first polyindole (PIN) was synthesized using FeCl3 as an oxidizing agent. Then, an organo-montmorillonite (O-MMT) was prepared from virgin montmorillonite (MMT) by cetiltrimethylammonium bromide (CTMAB) quaternary ammonium salt. Further, PIN/O-MMT nanocomposite was prepared with 18% O-MMT content. The samples of PIN, MMT, O-MMT and PIN/O-MMT nanocomposite were characterized by FTIR spectroscopy, thermogravimetric analysis (TGA), X-ray diffraction (X-RD), elemental analysis, conductivity, dielectric measurements, magnetic susceptibility, density, particle size measurements and scanning electron microscopy (SEM) method. Characterization results showed a successfully prepared PIN/O-MMT nanocomposite having both intercalated and exfoliated structures. A series of concentrations (5-25%, m/m) were prepared from those above mentioned materials in silicone oil (SO) and their sedimentation stabilities determined. The suspensions were subjected to an external electric field strength and electrorheological (ER) activity observed. The effects of dispersed particle concentration, shear rate, external electric field strength, frequency and temperature onto ER activities of these suspensions were investigated. Creep tests were applied to all the four suspensions and recoverable viscoelastic deformations observed.