Toz metal silindirik bir parçanın su verme işleminin sayısal olarak incelenmesi
Numerical analysis of quenching process in a powder metal cylindirical scrap
  1. Tez No: 216672
  2. Yazar: GÖKÇE PEKER
  3. Danışmanlar: DR. ABUZER ÖZSUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada, Toz Metalurjisi (T/M) ile üretilmiş gözenekli bakır, alüminyum, paslanmaz çelik, düşük karbonlu çelik silindirlere su verilmesi esnasında numunelerde meydana gelen ısı sıcaklık dağılımları incelenmiştir. Ardından metallerin soğuma eğrileri çizilmiştir. Malzemenin gözenekliliği, boyutları, ilk sıcaklığı, cinsi, banyo sıcaklığı parametrelerinin soğuma eğrilerine etkileri incelenmiştir. Bu problem FLUENT paket programında modellenmiştir. Problemimizde ısı taşınım katsayısı, malzemenin ısı iletim katsayısı, malzemenin özgül ısısı, suyun özellikleri sıcaklıkla değişmektedir. Değişen ısı taşınım katsayısı ve iletim katsayısı için C derleyicisinde kullanıcı tanımlı fonksiyon (UDF) yazılıp FLUENT'e aktarılmıştır. Sonuçlar analitik ve diğer sayısal çalışmalarla karşılaştırılmıştır ve genel olarak uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study temperature distributions occuring in samples were analyzed while quenching of the porous copper, aluminium, stainless steel, low carbon steel cylinders produced by Powder Metallurgy (P/M). Then cooling curves of the metals were drawn. Parameters, porosity, dimensions, initial temperature, type of the material and the temperature of the bath, affect the cooling curves were investigated. This problem was modelled in FLUENT packet program. In our problem heat transfer coefficient, heat conduction coefficient and the properties of the water are changed with temperature. User defined function was written in C compiler for the varying heat transfer coefficient and the heat conduction coefficient then this udf transferred to FLUENT packet program. Results were compared with analytical and other numerical studies and generally it is seen that they are compatible with other studies.