Neoplan seyahat otobüsü bagaj kapağı mekanizmasının analizi
Analysis of the baggage door mechanism for Neoplan coach
  1. Tez No: 216673
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada , MAN-Neoplan seyahat otobüslerinin bagaj kapağı mekanizması detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu konunun tez konusu olarak seçilmesinin nedeni müşteri şikayetleridir. Çalışmada önce mevcut bagaj kapağı mekanizmasının sentezi, kinematik, kinetik ve gerilme analizleri yapılmıştır. Analizler sırasında VisualNASTRAN Desktop programının eğitim versiyonundan ve işletmedeki lisanslı CATIA istasyonundan faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda problemli parçanın taşıyıcı kol olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda sorunun giderilmesine yönelik yeni bir taşıyıcı kol geometrisi öngörülmüştür. Bu kapsamda araca uygulanacak anternatif çözüm sayesinde müşteri şikayetleri giderilmiş ve araç kalite seviyesi yükseltilmiş olacaktır. Tez çalışması incelendiğinde bir mühendislik problemi çalışılırken gerekli analizlerin yapılmasının önemi göze çarpmaktadır. Gerek sonradan ortaya çıkan problemler için gerekse ürün tasarım aşamasındayken mühendislik analizlerinin yapılması ve tasarımların analitik olarak incelenmesi hata oranlarını düşürecektir. Bu sayede ürün kalite seviyesi istenilen düzeylere ulaşacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, MAN-Neoplan Coach?s baggage mechanism is examined in details. The reason of choosing this matter is customer complaints. In this study firstly the synthesis, kinematics, kinetics and the stress analysis of the baggage machanisms which is in use is made. In this analysis, VisualNASTRAN Desktop?s educational version and CATIA workstation which is in the company is used. The end of this analysis, the deformation of the exisitng structure has been obtained and a new structure have been proposed for solving this problem. In this aspect thanks to this alternative solution that will be applied to the vehicle the customer complaints will be abolished and the quality degree of the vehicle will be increased. When the thesis study is examined it catches eye that the analysis of the problem is important while studying an engineering problem. Not only in the stage of design but also for the problems that may appear in later stages it is very important to make engineering analysis and the analiytical examinations of the products for reducing the fault proportion.