Fırçasız doğru akım motorunun sayısal sinyal işlemci(DSP)ile kontrolü
DSP-based control of brushless dc motor
- Tez No: 216674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sayısal sinyal işlemcileri (DSP), gelişmiş kontrol sistemlerinde kullanılan performansları çok yüksek işlemcilerdir. DSP'lerin güç elektroniği ve elektrik makinaları sistemlerinde kullanılması; sistemin performansında artış, işlem gücü, güvenilirlik ve gelişmiş fonksiyonellik gibi avantajlar sağlar. Klasik kontrol sistemlerinin yerine ileri bu sistemlerin kullanılması ile kullanılan parça sayısında ve sistem maliyetinde düşme, daha az enerji kullanımı ile yüksek verim elde edilir. Bu çalışmada bir Fırçasız Doğru Akım Motorunun (FDAM) yapısı ve DSP ile nasıl kontrol edilebileceği açıklanmıştır. FDAM kontrol edecek örnek program yazılmış ve MCK2812'ye (TMS320F2812 DSP) uygulanmıştır. MCK2812, Technosoft firması tarafından geliştirilmiş, TMS320F2812 DSP, PM50 güç kartı ve Fırçasız Doğru Akım Motoruna sahip bir kittir. Bu çalışmada DSP'de PWM dalga üretimi, hall sensör konum bilgisine göre FDAM'ın sürülmesi, akım-hız denetim kodu yazılarak, sistemin davranışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital signal processors (DSP), have very high performance, are used for improved control system. Using DSP?s in power electronic and electrical equipment systems has advantages like improvement on system performance, operation power, reliability and improved functionality. Using these future systems rather than classical control systems lowers the system cost and number of parts that are used, and achieves high productivity by using low power. In this study ?How to control Brushless DC Motor (BLDCM) with a DSP? is explained. A sample program to control Brushless DC Motor has been written and applied to MCK2812 (TMS320F2812 DSP). MCK2812 kit, developed by Technosoft Corporation, consist of TMS2812 DSP, PM50 power module and brushless dc motor. PWM wave production in DSP, Brushless DC Motor?s driven by the hall sensors position information and written the code for current-speed control and the system behavior is examined.