İnşaat risk yönetiminde iş miktarı arttırılması sonucu maliyet değişiminin incelenmesinde bir uygulama
A case study in the analysis of cost change after increasing work amount in construction risk management
  1. Tez No: 216683
  2. Yazar: VEYSEL SİNAN YÜZBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnşaat sektöründe gerçekleştirilen ve büyük yatırımların yapıldığı projelerin iş gücü, makine, malzeme ve gelir-giderleri dış etkenlerden en az şekilde etkilenerek en az maliyetle, en kısa sürede tamamlanması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu durum ancak projenin planlama aşamasında ve yapım sürecinde tüm ayrıntıları ve risk etmenleriyle değerlendirilmesi sonucu mümkün olabilmektedir. Son yıllarda ülkemizde de gerçekleştirilen büyük yatırımlar proje planlamasının ve risk yönetiminin ne kadar önemli olduğunun farkına varılmasını sağlamıştır. Hatalı planlama ve yanlış yönetim ile firmaların yüksek mali kayıplar yaşaması, projelerin planlanan sürede tamamlanamaz hale gelmesi, proje yönetim çalışmalarının daha dikkatli şekilde yürütülmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Projelerde kullanılan kaynakların çoğu zaman kısıtlı olması yüzünden zaman ? maliyet açısından daha dikkatli planlamalar yapılmasını gerektirmektedir.Bu çalışmada risk ve riskle ilgili kavramlar irdelenmiş, risk doğuran etmenler belirlenmeye çalışılmış ve ilk olarak inşaat projelerinde gerçekleşebilecek talep değişikliklerinin proje programlamasında meydana gelen değişikliklerin karşılaştırılması yapılmıştır.Daha sonra konut inşaatı projelerindeki talep değişikliğinin iş miktarının artması ile farklı semtlerde gerçekleşmesi durumundaki risk, PERT (Proje Değerlendirme ve Gözden Geçirme Tekniği) vasıtası ile incelenmiş ve nakit akımları yöntemiyle mukayese edilmiştir.Son olarak da farklı iki projenin erken bitirilmesi durumundaki risk analiz edilmiş, gelir ve giderler, Net Bugünkü Değer yöntemi ile karşılaştırılarak, yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
At construction industry it is a necessity to complete the projects with minimum costs and duration without being affected by problems caused by the staff, machines, equipment, income-expenses etc. while performing and financing huge projects . This case can only be achieved by determining the project with its all stages both in planning and construction phases consisting of every details and risk factors. Recently in our country, companies have started to be aware of the importance of project planning and risk management. Wrong planning and management causes to huge expenses and incompletion of the project at the planned time.In this study, by researches, risk and related concepts are examined, risk creator factors tried to be determined and in construction projects; comparison of changes in project planning related to change on requirements has been done. Then, the risk of abode construction projects, with the change of customer demand by the condition of an increase in work amount is researched by PERT and compared by cash flow method.At the end of the study, the risk of earlier finish condition of two different projects are analyzed, the cash flows of revanues and expenses are compared and interpreted by Net Present Value technique.