Skewed x-chromosome inactivation in juvenile idiopathic arthritis and rheumatoid arthritis
Jüvenil idiyopatik artrit ve romatoid artrit hastalığında x kromozomu inaktivasyonu sapması
  1. Tez No: 315160
  2. Yazar: CHİGDEM AYDİN MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN OZCELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünya çapında en sık rastlanan hastalık olan otoimmün hastalıkların çoğu kadınlarda daha sık görülmektedir. Bunun nedeni olarak cinsiyet hormonları, mikrokimerizm ve çevresel etkenler sorumlu tutulmaktadır. Son zamanlarda X kromozomu inaktivasyonu (XCI) sapması da buna neden olarak gösterilmektedir. Yakın zamanda laboratuarımızda gerçekleştirilen çalışmalarda, Türk popülasyonunda, X kromozomu inaktivasyonu sapması ve kadınların otoimmün hastalıklara yatkınlığı arasında bağlantı kurulmuştur. Bu çalışmada X kromozomu inaktivasyonuna bağlı mozaik yapının bozulmasının otoimmün hastalık etiolojisinde rol alabileceği hipotezi test edilmiştir. Bu nedenle Türk popülasyonunda jüvenil idiyopatik artrit (JIA) ve Fransız popülasyonunda romatoid artrit (RA) hastaları ve sağlıklı bireyler genotiplenmiştir. XCI statüsünü belirlemek için androjen reseptörü (AR) geni metillemeye duyarlı HpaII enzimi ile analiz edilmiştir. Türk popülasyonunda JIA (OR: 11.33; P=0.0008) ve Fransız popülasyonunda RA (OR: 7.6; P=0.005) hastalarında XCI'nda aşırı sapma gözlenmiştir. Sonuçlarımız XCI ile otoimmün hastalık gelişimi arasında bir ilişki olabileceği görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
There is a female predominance in most of the autoimmune diseases, and it is thought to play an important role in identifying the etiological factors. Sex hormones, microchimerism and environmental factors are thought to be responsible. Nowadays, it is proposed that a disturbance in mosaicism of females may cause autoimmune disease development. Recently, in our lab, an association between extremely skewed X-chromosome inactivation (XCI) patterns and female predisposition to autoimmunity was identified in Turkish population. In this study, we hypothesized that skewed XCI might play a role in the disease development of Juvenile idiopathic arthritis (JIA) in Turkish, and Rheumatoid Arthritis (RA) in French population. Therefore, XCI status of healthy individuals and patients diagnosed with JIA and RA were genotyped by analyzing androgen receptor (AR) locus by methylation sensitive HpaII digestion followed by PCR. Extremely skewed XCI was observed in a significant proportion of JIA (OR: 11.33; P=0.0008) in Turkish population, and RA (OR: 7.6; P=0.005) in French population. In conclusion, our results suggest that extremely skewed XCI may play an important role in autoimmune disease pathogenesis.