Adaptive digital predistortion for power amplifier linearization
Uyarlanabilir sayısal önbozma kullanılarak güç kuvvetlendiricilerinin doğrusallaştırılması
- Tez No: 216699
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dalgalanan zarf gösteren doğrusal modülasyon şemalarının güç yükseltilmeleri kaçınılmaz olarak bozulma ve aramodülasyon ürünlerine sebep olur. Bu etkilerden kaçınmak, gücü ve spektral verimi devam ettirmek için doğrusallaştırma teknikleri kullanılmalıdır. Doğrusallaştırma teknikleri kullanılarak, yükseltici doyma noktasına yakın yerlerde iyi verim ve doğrusallıkla çalıştırılabilinir. Bu tezde giriş ve çıkış sinyal zarfları kullanılarak güncellenen tablo temelli sayısal önbozma yöntemi sunulmaktadır. Ön bozma yöntemi, giriş sinyalinin büyüklüğü verildiğinde güncelleme tablosundan uygun adresten doğru katsayıyı seçen bir adres oluşturma bloğu ile gerçekleştirilmiştir. Ön bozma algoritması 16'lık dördün genlik kipleyici, yukarı örnekleyici, filtre, ön bozma bloğu ve temelbant karakterli güç yükselticisinden oluşan bir temelbant sistem modeliyle test edilmiştir. Yeni bir tablo güncelleme metoduna dayanan ön bozma algoritması güç ve spektrum verimi açısıdan değerlendirilmiştir. Algoritma kullanılarak güç spektrumunda 25-30 dB iyileşme sağlanabileceği ve büyük tablo boyutları kullanılarak bant dışı gürültü seviyesinin azaltılabileceğii gösterilmiştir. Ek olarak, ön bozma algoritmasının yükselticinin hafızalı olması durumundaki performansı incelenmiştir. Algoritma bir FPGA çipi ile denenmiş ve performansının MATLAB simulasyonlarıyla uyuştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
High power amplification of linear modulation schemes which exhibit fluctuating envelopes, invariably leads to the generation of distortion and intermodulation products. In order to avoid these effects, maintaining both power and spectral efficiency, it is necessary to use linearization techniques. By using linearization techniques, the amplifier can be operated near the saturation with good efficiency and linearity. The technique proposed here is predistortion based on a look-up table (LUT) method using input and output signal envelopes. The predistortion is implemented using a LUT and an address generation block that selects the appropriate coefficient from the LUT, given the magnitude of the input signal. The testing of the predistorter is done by using a baseband system model which consists of a 16-QAM modulator, an upsampler, a raised cosine filter, the predistorter and a baseband behavioural amplifier model. The performance of the predistorter with a new LUT update method is evaluated in terms of power efficiency and spectrum efficiency. MATLAB simulations show that to obtain up to 25-30 dB improvement in power spectrum is possible and sufficiently large LUT size is needed to reduce the background noise level. Furthermore, the performance of the predistorter in the case of an amplifier with memory is also investigated. The algorithms have been implemented on an FPGA chip. The performance of the system is as predicted in MATLAB simulations.