Oracle için veri tabanı yönetim aracı ve performans analizi
Database management tool for oracle and performans analyze
  1. Tez No: 216722
  2. Yazar: ALPASLAN KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez çalışmasında, Oracle performans sorunları ve etkin çözümlerin nasıl olabileceğine değinilmiştir.Bu tez kapsamında geliştirilen DBAExplorer programı Oracle VTYS için hazırlanmış bir veri tabanı yönetim aracıdır. Yazılan program, veri tabanına hızlı erişim sağlayan Borland Delphi 7.0 programlama dili ile geliştirilmiştir. Programın hazırlanmasında veri tabanı erişim yöntemleri incelenmiş, en hızlı ve etkin bağlanma şekilleri araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda en etkin performans yöntemleri ve SQL cümleleri bulunmuş ve hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a database management tool for oracle RDMS was developed to provide effective solutions to some of the performance issues.DBAExplorer Management Tool is designed for the Oracle RDMS. The tool is developed using Borland Delphi 7.0 programming environment which provides fast access to the Oracle Database. During the development of the program fastest and the most effective ways of database access techniques were examined and used. As a consequence of this study, the most effective techniques and SQL statements are determined for better performance and put into action.