Oracle veri tabanı üzerinde sql ve pl/sql özellikleri ve uygulamaları içeren dinamik bir yapı oluşturma ve kullanılan arayüzü değerlendirme
Realizing a dynamic structure which contains sql and pl/sql specifications and commands by using the oracle database and studying on interface's performance
  1. Tez No: 101186
  2. Yazar: YEŞİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ORACLE VERİ TABANI ÜZERİNDE SQL ve PL/SQL ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMALARI İÇEREN DİNAMİK BİR YAPI OLUŞTURMA VE KULLAMLAN ARAYÜZÜ DEĞERLENDİRME ÖZET Bu çalışmanın amacı, Oracle veri tabanı ve yazılım araçları kullanılarak, bireyin Oracle veri tabanı yönetim dillerinden SQL ve PL/SQL özellik ve komutlarım öğrenmesine yardımcı olacak bir ders programı yapısı gerçekleştirmektir. Bu yapı temel SQL ve PL/SQL komutlarını içermekte, butonlar yardımı ile dolaşılan ekranlardan oluşmakta, kullanıcının arka planda veri tabanının çalıştığı uygulamalar yapmasına izin vermektedir. Uygulamaya ölçme ve değerlendirme yapan bir sınav yapısı da dahildir. Uygulama Oracle'in yazılım geliştirme araçlarından“Developer2000 R2.1 Forms Designer”kullanılarak yapılmıştır. Oracle Forms, tasarım ve geliştirme arayüzüdur. Uygulama içersinde Forms'un en güçlü yanlarından biri olan tetikleyiciler kullanılmıştır. Tüm ekran ve veritabam kontrolleri tetikleyiciler ile sağlanmıştır. Forms'un en önemli taraflarından biri, ekran üzerindeki öğelerin istenilen özelliklerine müdahale edilebilmesi ve programın çalışması esnasında başlangıç tanımlarının değiştirilebilmesidir. Çalışmada bu özellikler de kullanılmış ve Forms'un, uygulamalara görsel nitelikler ekleyebilmek açısından da güçlü bir uygulama geliştirme aracı olduğu görülmüştür. Tez, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde veri tabanı gerekliliği ve genel veri tabanı yapısı, ikinci bölümde Oracle veri tabam özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Oracle uygulama geliştirme araçlarından biri olan Forms hakkında genel bilgiler verilerek, aracın uygulamaya yansıyan özellikleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, tezin konusunu oluşturan ders tasarımı programının içeriği olan SQL temel komut grupları anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise gerek SQL gerekse klasik programlama dilleri komutları içeren PL/SQL hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde, çalışmanın yapılış amacı ile bu amaca ne kadar ulaşıldığı irdelenmiş, uygulamanın geliştirilmesi için izlenecek yola ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Bu ders programının yapılmasındaki amaç, Oracle hakkında bilgi edinmek isteyen bireye, Oracle'in temel özelliklerim tanıtmak, bu özellikler ile ilgili uygulamalar yapmak ve sonucunda elde edilen bilgileri ölçmektir. Bu çalışmada hedeflenen robot bir ders tasarımı gerçekleştirmek değil, arka planda veritabam tablolarının var olduğu, uygulama içinde, ekran kontrollerini sağlayan program parçalarının yer aldığı ve birbiri içinden açılan ekranlar yardımı ile Oracle tanıtımı yapan dinamik bir yapı oluşturmak, bu yapının içersinde ölçme ve değerlendirme yapan bir sınav sistemi geliştirmek ve kullanıcılara program içersinde geçen uygulamaları deneme olanağı vermektir.
Özet (Çeviri)
REALIZING A DYNAMIC STRUCTURE WHICH CONTAINS SQL AND PL/SQL SPECD7ICATIONS AND COMMANDS BY USING THE ORACLE DATABASE AND STUDYING ON INTERFACE'S PERFORMANCE SUMMARY The purpose of this study is to realize a course program structure that will assist in teaching the individual the specifications and commands of SQL and PL/SQL being the Oracle database management languages by using the Oracle database and software means. This structure consist of the basic SQL and PL/SQL commands, created by screens cycled by means of buttons, and allows the user to make operations where the database is run in the background. This application also includes a test structure for measurement and evaluation. The application has been made by using the“Developer 2000 R2.1 Forms Designer”being the Oracle software development means. One of the most important features of Forms Designer is the chance of using triggers. In this study, all screen and database controls are made by using triggers. Since, default properties of items can be changed when the program is running, Forms Designer let programmer add visual attribution to applications. This thesis consist of six sections. The first section studies the necessity of database and the general database structure, and the second section studies the specifications of the Oracle database. The third section has general information about Developer 2000 R2.1 Forms Designer. This section mainly contains properties which are used in application. The fourth section explains about the SQL basic command groups being the context of the course design program that makes up the subject of the thesis. The fifth section supplies information about PL/SQL that covers both SQL and classical programming language commands. The section for conclusion and recommendations examines the purpose of this study and how much we could reach to this purpose, and provides recommendations related to the path to follow up for development of the application. The purpose of this course program is to introduce the Oracle basic specifications to an individual who wishes to get information about Oracle, to carry out applications related to such specifications, and to measure the information obtained in conclusion. The target of this study is not to realize a robot course design, but to create a dynamic structure that introduces Oracle by assistance of screens that pop up within each other, and to allows the user to make operations, and to measure user's ability about application content. XI