Total factor productivity growth in Turkish manufacturing industry, 1970-1989
Türkiye imalat sanayiinde toplam faktör verimliliğindeki değişim, 1970-1989
  1. Tez No: 21676
  2. Yazar: AYÇA KARAKAYALI(SİLAY)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAR TÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZ TÜRKİYE İMALAT SANAYİİNDE TOPLAM FAKTÖR VERİMLİLİĞİNDEKİ DEĞİŞİM, 1970-1989 KARAKAYALI (SÎLAY), Ayça İktisat Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Doç. Dr.Oktar TÜREL Şubat 1992, 133 sayfa. Bu çalışmada, yirmi senelik bir geçmiş dönem için Türkiye imalat sanayii Toplam Faktör Verimliliğindeki Büyüme(TFVB) eğilimleri tahmin edilmiş ve değerlendirilmiştir.Kullanılan verimliliği ölçme metodu Divisia endeks yaklaşımından ve neoklasik varsayımlardan türetilmiş, bilinen“artık”metodudur.Başka bir deyişle, çıktının büyüme seviyesinin her bir girdinin büyüme seviyeleri arasında paylaştırılmasının parametrik olmayan ölçümüdür.Kullanılan veriler 17 alt sektörde sınıflandırılan yıllık imalat sanayi istatistikleri ve İstanbul Sanayi Odası'nın sermaye kullanım oranlandır. Çalışmada Türkiye ekonomisinin iki orta dönemli çevrimi için kapasite kullanım oranıyla düzeltilerek veya düzeltilmeden tahmin edilen TFVB oranlan sektörler itibariyle ve toplu olarak yorumlanmıştır.TFVB ile sermaye büyümesi, ölçek ekonomileri ve ticaret yönelimi arasındaki ilişkiler de kısaca araştırılmış, ancak bu ilişkiler verilerle desteklenememiştir. Çalışmanın bulgulan son yirmi yılda sınai verimlilik artışının 19601ı yıllardakine kıyasla yavaşladığını ortaya koymuştur.Bu yavaşlama 19701i yıllarda çok belirgindir, ancak 1980'lerde kısmi bir toparlanma izlenmiştir.Düşük verimlilik arûşları daha çok sınai ara-mallarda yoğunlaşmakta ve acil önlemler gerektirmektedir.Öte yandan bir bütün olarak mühendislik sanayileri daha başarılı görünmekte ve geleceğin verimlilik önderleri olarak umut vermektedir.Alt sektör düzeyinde yeniliklerin benimsenme ve yayılma süreçlerinin tümüyle aydınlatılabilmesi için daha fazla uygulamalı araştırma ihtiyacı bulunduğu açıktır. Anahtar sözcükler : Toplam faktör verimliliğinde büyüme, İşgücü verimlilik artışı, İmalat sanayii, Divisia endeksi. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 219.03.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TOTAL FACTOR PRODUCTIVITY GROWTH IN TURKISH MANUFACTURING INDUSTRY, 1970-1989 KARAKAYALI (SÎLAY), Ayça M.Sc. in Economics Supervisor : Assoc.Prof.Dr.Oktar TÜREL February 1992, 133 pages. In this study the total factor productivity growth (TFPG) trends in Turkish manufacturing industry in the past two decades were estimated and evaluated.The productivity measurement method employed here is a usual“residual”method with discrete Divisia Index approach under neoclassical assumptions, i.e. the non-parametric way of allocating growth rate of output among the growth rates of each inpuLThe data that we used are annual manufacturing industry statistics classified in 17 sub-sectors and ICI capital utilization rates.Estimated TFPG rates by sectors and on the aggregate in two medium-term cycles of the Turkish economy with or without capacity utilization were interpreted.The findings were also compared with those of the earlier studies.The interrelationships between TFPG and capital growth, economies of scale and trade orientation were also briefly investigated, but these were not supported by evidence. The results of the study indicated a productivity slowdown in comparison to the 1960s which was more striking especially in the 1970s, and the 1980s witnessed a partial recovery.The poor productivity performance was more marked in the industrial intermediates, calling for urgent attention.Engineering industries as a whole performed better and turned out to be more promising as future productivity leaders.lt was evident that more applied research is needed to explore fully the process of adaptation and diffusion of innovations at sub-sectoral level. Keywords : Total factor productivity growth, Labour productivity growth, Manufacturing industry, Divisia index. Science code : 219.03.02 in