Bazı bitki örneklerinde antioksidan kapasitenin spektrofotometrik ve kromatografik tayini
Spectrophotometric and chromatographic determination of antioxidant capacity in some plant samples
- Tez No: 216885
- Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT APAK, Y.DOÇ.DR. KEVSER SÖZGEN BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Vücutta çesitli metabolik reaksiyonlar sonucu olusan ve bir veya daha fazla eslesmemis elektronu olması sebebiyle oldukça reaktif olan serbest radikallerin asırı miktarları bir çok doku, organ ve sistemlerde hasarlara neden olmaktadır. Bu hasarı sınırlandırmak için vücutta birçok savunma mekanizması gelistirilmistir ve genellikle besinlerle alınan C ve E vitaminleri, selenyum, b-karoten, likopen, lutein ve diger karotenoidler de bu savunmaya yardımcı antioksidanlar olarak rol almaktadır. Bunlara ilave olarak flavonoidler gibi ikincil bitki metabolitleri ve terpenoidler de sayılabilir. Bu da antioksidan bilesikler içeren meyve ve sebzelerin yanı sıra geleneksel olarak tıbbi amaçla kullanılan ve antioksidan bilesikler bakımından zengin olan sifalı bitkilerin insan saglıgı açısından önemini ortaya koymaktadır. Son yıllarda, sifalı bitkiler ve bunlardan elde edilen aktif maddeler üzerindeki çalısmalar yogunlasmıstır. Bu çalısmada, insanlar tarafından yiyecek veya içecek olarak tüketildigi gibi çesitli hastalıkların tedavisinde de kullanılan adaçayı, arslanpençesi, civanperçemi, dereotu, ıhlamur, ısırgan, kekik, kereviz yapragı, maydanoz, mercankösk ve nane bitkilerinde bulunan antioksidan özellige sahip olan temel bilesiklerin ve bunların neden oldugu toplam antioksidan kapasitenin belirlenmesi amaçlanmıstır. Çalısma üç asamadan olusmaktadır. Spektrofotometrik olarak toplam antioksidan kapasitenin belirlenmesinde Cu(II)-neocuproin (2,9-dimetil-1,10-fenantrolin) reaktifinin kullanıldıgı, maliyeti düsük, uygulanması basit olan ve kısa sürede gerçeklestirilen genel adı `bakır(II) iyonu indirgeme antioksidan kapasite tayini' kısaca CUPRAC yöntemi, karsılastırma yöntemi olarak ise antioksidan kapasitenin belirlenmesinde yaygın kullanımı olan ABTS/persülfat yöntemi kullanılmıstır. Antioksidan kapasiteye neden olan temel türlerin belirlenmesi ise yine antioksidan özellige sahip pek çok bilesigin tanınmasında kullanılan HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi) yönteminden yararlanılarak yapılmıstır. Bir bitki ekstraktında mevcut antioksidanların tümü belirlenirse, bunların derisimleri denel olarak saptanmıs TEAC (troloks esdegeri antioksidan kapasite) katsayıları ile çarpılarak ve bu çarpımlar toplanarak ekstraktın kuramsal olarak beklenen toplam antioksidan kapasitesi hesaplanabilir. Eger HPLC kromatogramından tüm antioksidanlar saptanmıs ise bu yolla bulunan kapasite, denel olarak ölçülen antioksidan kapasite ile bagdasmalıdır. Çalısılan bitki örneklerinin HPLC ile elde edilen kapasite degerleri; CUPRAC yöntemi ile belirlenen kapasite degerlerinin ısırgan ekstraktında % 82'lik; maydanozun farklı hidrolizatlarında % 60-77; nane ekstraktında % 63; mercankösk ekstraktında % 61; kereviz yapragının farklı hidrolizatlarında % 41-57'lik kısmına karsılık gelmektedir. Kromatogramlarda belirlenemeyen türlerin bu sonuca yol açtıgı düsünülmektedir. Çalısılan bitki örneklerinin ekstraktlarında CUPRAC yöntemi ile belirlenmis olan toplam antioksidan kapasitesi sıralaması; arslanpençesi > kekik > ıhlamur > mercankösk > adaçayı > nane > civanperçemi > kereviz yapragı> dereotu > ısırgan > maydanoz seklindedir.
Özet (Çeviri)
Excessive amounts of free radicals that are produced from various metabolic reactions in the organism and are highly reactive due to their unpaired electrons cause significant damage in tissues, organs and physiological systems. The organism has developed a great many defence mechanisms for restricting this damage, and the food-ingested C and E vitamins, selenium, b-carotene, lycopene, lutein and other carotenoids act as antioxidants aiding this defence. Flavonoids as secondary plant metabolites and terpenoids may be considered as additional defense elements. This signifies the importance for human health of the antioxidant-rich fruits and vegetables as well as of traditionally used medicinal plants also bearing these antioxidants. In recent years, studies focusing on therapeutic plants and the active principles isolated from them have intensified. In this study, it has been aimed to identify the essential compounds having antioxidant properties contained in a number of food and medicinal plants such as sage, lady?s mantle, yarrow, dill, linden, nettle, thyme, celery leaves, parsley, oregano and mint, and to determine the total antioxidant capacity caused by these compounds. The study consists of three parts. For determining total antioxidant capacity, the cupric ion reducing antioxidant capacity assay (abbreviated as the CUPRAC method) that is low cost, easily applied, and rapid, utilizing the copper(II)-neocuproine (2,9-dimethyl- 1,10-phenanthroline) reagent was used, and the results were compared to those found by the ABTS/persulfate assay, the widely used method for antioxidant capacity measurement. For identification and individual quantitation of basic species giving rise to antioxidant capacity, the HPLC (High Performance Liquid Chromatography) method that has also found wide use in the identification of various antioxidant compounds was selected. If all the antioxidants in a plant extract are identified, then the theoretically expected total antioxidant capacity can be calculated by multiplying the concentration of each antioxidant with its TEAC (trolox equivalent antioxidant capacity) coefficient and summing up the described products. In case when all the antioxidants were successfully identified, from the HPLC chromatogram, then the so calculated theoretically expected capacity should be in accord with the experimentally found antioxidant capacity. The theoretically calculated-with the aid of HPLC-capacity values of the tested plant samples compensated for the experimentally found CUPRAC capacities at the following percentages: nettle extract 82 %, different hydrolyzates of parsley 60-77 %, mint extract 63 %, oregano extract 61 %, and different hydrolyzates of celery leaves 41- 57 %. It was thought that unestimated species in the chromatograms were responsible for this case. The order of plant samples with respect to CUPRAC total antioxidant capacity was: lady?s mantle > thyme > linden > oregano > sage > mint > yarrow > celery leaves > dill nettle > parsley.