Oksidatif stres uygulanmış Schizosaccharomyces pombede protein oksidasyonuna karşı doğal antioksidanların koruyucu etkisi
Protective effect of natural antioxidants against protein oxidation in oxidatively stressed Schizosaccharomyces pombe
- Tez No: 216886
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZLI ARDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalısmada E vitamini türevi Trolox'un Schizosaccharomyces pombe maya türünde normal hücre metabolizması sırasında ve hücrelerin 30 dakika 1 mM hidrojen peroksitle isleme sokulması sonucunda indüklenen oksidatif hasarlara karsı koruyucu etkisi arastırıldı. Hücre içi oksidasyon düzeyi, fluoresans indikatörü 2,7-diklorofluoresein ile spektrofluorometrik olarak belirlendi. Protein karbonilleri 2,4-dinitrofenilhidrazin ile türevlendirildi ve spektrofotometrik olarak ölçüldü; ayrıca tek boyutlu elektroforezi takiben gerçeklestirilen Western emdirimi ile immünolojik olarak saptandı. Katalaz aktivitesi H2O2 yıkımının ölçülmesiyle ortaya konuldu. 20S proteazom aktivitesi fluorogenik peptid Suc-LLVY-AMC kullanılarak belirlendi. Hücre içi protein yıkımı spektrofluorometrik yöntemle izlendi. Maya hücrelerinin 1 mM Trolox ile ön isleme sokulması bagıl hücre canlılıgını artırdı, hücre içi oksidasyon düzeyini düsürdü, katalaz aktivitesini indükledi ve protein karbonillerini baskıladı. Proteazom aktivitesi Trolox ile islem görmüs hücrelerde, islem görmemis kontrole göre daha düsüktü. Bu durum protein karbonil düzeyindeki düsüsün proteazom aktivitesine baglı olmadıgını ortaya koydu. Trolox aracılı korumanın H2O2 tasınmasındaki degisim, in vitro süpürücü aktivite veya antioksidan savunma sistemlerinin indüksiyonundan çok artan hücre içi süpürücü etkiden kaynaklandıgı bulundu. Bu çalısma Trolox uygulamasının maya hücrelerini hidrojen peroksitle indüklenen oksidatif hasarlardan, özellikle de protein oksidasyonundan korudugunu ortaya
Özet (Çeviri)
The protective effect of vitamin E derivative, Trolox against oxidative damages induced during the normal cell metabolism as well as by treating the cells with 1mM hydrogen peroxide for 30 minutes in the fission yeast Schizosaccharomyces pombe was examined in this study. Intracellular oxidation level was spectrofluorometrically determined by the fluorescence indicator 2,7-dichlorofluorescein. Protein carbonyls were derived with 2,4- dinitrophenylhydrazine and measured by spectrophotometric method as well as they were detected by one-dimensional electrophoresis followed by Western blot immunoassay. Catalase activity was evaluated by measuring the H2O2 decomposition. The 20S proteasome activity was determined using the fluorogenic peptide suc-LLVY-AMC. Intracellular protein degradation was monitored by the spectrofluorometric technique. Pretreatment of the yeast cells with 1mM Trolox enhanced the relative cell viability, decreased intracellular oxidation level, induced catalase activity and suppressed the protein carbonyls. Proteasome activity was lower in Trolox-pretreated groups than untreated control. This indicated that decrease in protein carbonyl level was not due to activation of the proteasome. Trolox-mediated protection was found to be due to increased intracellular scavenging effect rather than alteration in H2O2 transport, in vitro scavenging activity or induction of antioxidant defense system. This study suggests that Trolox treatment protects yeast cells from oxidative damages, especially from protein oxidation induced by hydrogen peroxide.