Okul öncesi eğitimi alan beş yaş grubu çocuklara sayı ve işlem kavramlarını kazandırmada drama yönteminin etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of the drama method on acquisition of number and operation concepts by five-year old children enrolled at preschool education
- Tez No: 216941
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU S. GÜLER ÖZTÜRK, YRD. DOÇ. DR. ZÜLBİYE TOLUK UÇAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
 - Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmanın genel amacı ?okulöncesi eğitimi alan beş yaş grubundaki çocuklara sayı ve işlem kavramlarını kazandırmada drama yönteminin etkisini? incelemektir. Araştırma deneysel bir çalışmadır. Bolu ili merkezinde bulunan MEB'e bağlı bağımsız bir anaokulunda bulunan beş yaş grubu çocuklar araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Anaokulunda beş yaş grubu çocuklarının olduğu iki sınıf bulunmaktadır. Araştırmanın örneklemini oluşturmak için bu iki grupta bulunan 45 çocuk arasından rasgele atama ile 20 (10 erkek 10 kız) çocuk belirlenmiştir. Daha sonra yine rasgele atama ile deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Araştırmada çocukların sayı ve işlem kavramlarını kazanmalarını desteklemek için ?Drama Temelli Sayı ve İşlem Kavramları Eğitim Programı? hazırlanmıştır. Deney grubuna drama temelli sayı ve işlem kavramları etkinlikleri, kontrol grubuna ise anaokulu programı dahilinde uygulamalar yapılmıştır. Eğitim programı altı hafta boyunca haftada üç gün (pazartesi, çarşamba, cuma) uygulanmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için Arnas, Gül ve Sığırtmaç (2003) tarafından geliştirilmiş ?48-86 Ay Çocuklar İçin Sayı ve İşlem Kavramları Testi? ve ?Bilgi Formu? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler SPSS16 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın katılımcıları parametrik testlerde tekrarlı ölçümler için gerekli olan varsayımsal kriterleri karşıladığı gözlenmiştir. Araştırmanın birinci denencesini analiz etmek için tek faktörde tekrarlanan ölçümler için iki faktörlü varyans analizi (Split-Plot ANOVA), araştırmanın ikinci, üçüncü ve dördüncü denencelerinde araştırmanın katılımcıları alt gruplara ayrıldığı ve katılımcı sayısı düşük olduğu için non parametrik istatistik tekniği olarak Mann-Whitney U Testi analizi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda deney grubundaki çocukların sayı ve işlem kavramları başarısında kontrol grubuna göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bir başka deyişle drama yönteminin çocukların sayı ve işlem kavramlarını kazanmalarında ve bu kavramları desteklemede önemli bir etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırma sonuçları cinsiyetin, kardeş sayısının ve anne çalışma durumunun deney grbundaki çocukların sayı ve işlem kavramları başarısında anlamlı bir farka yol açmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of drama method on the acquisition of number and operation concepts by fıve-year old children enrolled at a preschool. The study has an experimental design. The sample of the study consists of five years old preschool children from a kindergarten in the city centre of Bolu. The kindergarten has two classes of five years old children. In order to form the sample group, 20 children (10 male, 10 female) were chosen randomly out of 45 children. Later, experimental and control groups were randomly selected. There were 10 children in each group. ?Drama Based Number and Operation Education Program? was prepared to support the subjects? acquisiton of number and operation concepts. Experimental group was instructed using the drama based counting and operation concepts activities, the control group was instructed within the framework of the preschool education program. The education program was implemented for six weeks, three times per week (Monday, Wednesday, Friday). Data was collected through ?Number and Concept test for the children between 48-86 months? which were developed by Arnas, Gül ve Sığırtmaç (2003) and ?Information Form?.The collected data were analyzed by using SPSS 16 program. The participants of the study met the hypothetical criteria required for the repeated measures in parametric tests. Thus descriptive statistics, two way analysis of variance for measures of single factor (Split-Plot ANOVA) and the test of Mann-Whitney U analysis were used in the study. In order to test the first hypothesis of the study, analysis of variance for repeated measures (Split-Plot ANOVA) was used. For the second, third and fourth hypotheses, the test of Mann-Whitney U, a nonparametric statistical technique was used because the participants were divided into subgroups and the number of participants was low in each groupAt the end of the study, the experimental group scored significantly higher than the control group on the number and operation concepts test. In other words, it was found that drama method was quite effective in the acquisition of and supporting the development of concepts of number and operation in children. Besides, the results of the study showed that gender, the number of brothers and sisters and the working situation of mothers did not cause any meaningful difference in the success of both groups on the number and operation concepts test.