The attitudes of preparatory students in Abant İzzet Baysal University, Turkeyand in Sussex University, UK towards pronunciation pracice in English courses
İngiltere Sussex Üniversitesi ve Türkiye Abant İzzzet Baysal Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce derslerinde yürütülen telaffuz çalışmalarına karşı tutumları
  1. Tez No: 216951
  2. Yazar: SEDA ALTINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADUMAN KAPUSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İletişimi daha etkili olarak sürdürebilme yolunda İngilizce telaffuzunu doğru olarak edinebilmenin oynadığı kilit rol; hem ana dili İngilizce olmayıp da EFL/ESL eğitimi veren ülkelerdeki okulların birçoğunda, hem de ana dil olarak İngilizce 'nin konuşulduğu ve farklı milletlerden öğrencilerin İngilizce yeterliliği kazanmak için bir araya geldiği özel olarak oluşturulmuş dil sınıflarını kapsayan okulların çoğunda hafife alınmaktadır. Bu problemin altında yatan ve durumu daha kritik hale getiren inançlardan biri telaffuz eğitiminin sadece İngilizce fonetik seslerinin berrak bir şekilde seslendirilmesiyle sınırlı tutulmasıdır. Madden ve Moore'un da belirttiği gibi, hem öğrenciler hem de öğretmenler telaffuzda yeterliliği basitçe sesli ve sessiz harflerin mükemmelleştirilmesinden ibaret olarak varsaymaktadır. Dahası, çok az sayıda öğretmen sınıf içi telaffuz aktiviterini etkili olarak yönlendirebilecek yeterliliğe sahiptir, bu ise telaffuzun dil yeterliliği içindeki rolünün hala tam olarak benimsenemediğini işaret etmektedir.Bu çalışma İngilizce öğrencilerinin telaffuz ediniminde etkili olan faktörlere ve İngilizce aksanlarına ilişkin tutumlarının yanısıra karşılaşılan zorluklar üzerindeki farkındalıklarına ve İngilizce telaffuzuna verdikleri önemin üzerine yoğunlaşarak bu öğrencilerin İngilizce fonetik bileşenlerininedinimine ilişkin inançlarını gözden geçirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca; farklı ana dillere sahip İngilizce öğrencileri arasındaki fonetik farkındalık, inançlar ve tutumlara ilişkin farklılıkların incelenmesi hedeflenmektedir. Tüm deneklerden geçmişlerine ilişkin bir anket; farkındalık, inanç ve tutum konularında özel olarak hazırlanmış bir anketten oluşmak üzere çeşitli anketleri doldurmaları rica edilmiştir. Bu çalışma gruplardaki öğrenciler arasında farklılıklar bulsa da genel olarak hepsinin telaffuza önem verdikleri ve daha fazla telaffuzlarının düzeltilmeleri isteğinde bulundukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The key role of acquiring English pronounciation in a proper way to keep the communication more effective is underestimated in most of the schools; providing EFL/ESL education in countries where English is the non-native language, also in English-speaking countries where students from other countries gather to acquire English proficiency in specially organized language classrooms. There are some prejudicial beliefs underlying this problem, one of which is that pronounciation is often simplified to mean the articulation of phonetic/phonemic sounds of English. As Madden-Moore concluded, both teachers and students assume that mastering pronounciation is simply a matter of perfecting the production of an inventory of consonants and vowels. Moreover, so few teachers have the necessary capability of handling pronounciation activities in class, which proves that pronounciation is still of little account in language proficiency.This study aims at investigating English learners? beliefs about the acquisition of the phonetic component of English by focusing on their awareness of the difficulty and value of English pronunciation as well as their beliefs about influential factors in the acquisition of pronunciation and their attitudes towards English accents. It also aims at examining the differences in phonetic awareness, beliefs, and attitudes between learners of English with various first languages. All the subjects were asked to complete several questionnaires, including a background questionnaire and a specific questionnaire on awareness, beliefs and attitudes. The study found slight differences across groups of students, but found in general that students attached importance to pronounciation as a very important part of instruction; they asked more correction to their pronounciation in and out of the classroom.