Üniversite kütüphanelerinde elektronik bilgi kaynaklarına dayalı yararlandırma hizmeti: İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphanesi uygulama örneği
Reference services based on electronic resources in university libraries: Case application in İstanbul Bilgi University Library
  1. Tez No: 217001
  2. Yazar: HATİCE YENİKURTULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT KONYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite kütüphanelerinde yararlandırma hizmetininnitelik ve boyutlarını hızla değiştiren elektronik kaynakların tanıtılması ve üniversitekütüphanelerindeki e-kaynak uygulamalarının yararlandırma hizmetlerini ne şekildedeğiştirdiğini göstermektir.Tezin ilk bölümünde elektronik bilgi kaynaklarıyla ilgili temel kavramlartanımlanmakta ve elektronik bilgi kaynaklarının türleri ayrıntılı olarak elealınmaktadır. İkinci bölümde üniversite kütüphanelerinde elektronik bilgikaynaklarının yararlandırma hizmetine getirdiği yenilikler ele alınmakta vegeleneksel yararlandırma hizmetleri ile karşılaştırıldığında e-kaynaklarla sunulanyararlandırma hizmetinin avantajları ve dezavantajları tartışılmaktadır. Üçüncübölümde ise İstanbul Bilgi Üniversitesi'ndeki e-kaynak uygulamalarının istatistikselboyutu sergilenmektedir.Bu çalışmanın sonucunda üniversite kütüphanelerinde e-kaynaklaruygulamalarıyla, kütüphaneye gelen kullanıcı sayısında azalma olmuştur. Aynızamanda yararlandırmaya yönelik doğrudan sorulan sorular azalmıştır. Fakat nihaiolarak e-kaynaklara dayalı yararlanma istatistiklerinde artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to introduce electronic resources which have changedcharacteristics and dimensions of library reference services and to show in whatways the applications of e-resources in university libraries have changing thereference services.In the first chapter of the thesis, basic concepts related to e-resources arebeing defined and the types of e-resources are being discussed in detail. In the secondivchapter, the innovations which the e-resources have brought to the reference servicein the university libraries and the advantages and the disadvantages of referenceservice offered with e-resources are discussed in comparison with the traditionalreference services. In the third chapter, statistical dimension of the e-resourcesapplications in the Istanbul Bilgi University Library is displayed.The result that this study made clear is that the number of users who benefitdirectly from the libraries and consequently the number of direct questions towardsreference are getting reduced by e-resources, but reference statistics are gettingincreased ultimately.