İşletmelerin büyümesinde büyüklüğün etkisi: Türkiye için bir inceleme
The effect of size on growth of firms: An investigation for Turkey
  1. Tez No: 217015
  2. Yazar: ÖMER İSKENDEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İşletmelerde büyüme finans çevrelerinde en çok araştırılan konulardan biridir.Büyüme üzerinde etkili olan birçok faktör vardır. Bunlar içerisinden en çok tartışılan,işletme büyüklüğüdür. İşletmelerin büyüklüğünün, büyüme üzerinde etkisi olupolmadığı ilk defa Gibrat (1931) çalışmasıyla araştırılmıştır. Gibrat (1931) çalışmasınagöre işletme büyümesi ve büyüklük arasında hiçbir ilişki yoktur. Bu sonuç ?Gibratyasası? veya ?orantılı etki yasası? olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı,işletmelerin mevcut büyüklüğünün büyüme üzerinde etkili olup olmadığını Gibratyasası kullanarak ölçmektir. Bu amaçla 1997 ? 2006 dönemleri arasında İSO (İstanbulSanayi Odası) 1000 işletmelerinde, büyüklük ölçütü olarak kullanılan çalışan sayısı, netaktifler, özsermaye, üretimden satışlar verileri ayrı ayrı değerlendirilerek yıllık frekanstakesit regresyon analizi, panel regresyon analizi ve dinamik panel regresyon analiziyöntemleri uygulanmıştır. Ayrıca İSO 1000 işletmeleri büyüklüklerine göre, farklıyöntemlerle gruplandırılıp analizler yinelenmiş ve sonuçların değişip değişmediğiincelenmiştir. Analiz sonuçları, ölçüm faktörü, dönem ve analiz yöntemi farketmeksizin küçük işletmelerin daha hızlı büyüdüğünü ortaya koymaktadır. Sadeceküçük işletmeler bir arada analizlere konu edildiğinde, büyümenin küçük işletmelerarasında benzer olmadığı, nispi olarak daha küçük işletmelerin daha hızlı büyüdüklerigörülmüştür. Büyük işletmeler bir arada analizlere konu edildiğinde, büyümeninbirbirlerine benzer olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak İSO 1.000 işletmeleri üzerindeGibrat yasası reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The growth of firms is one of the most investigated topics of the financeliterature. There are many factors that influence the growth of firms. Firm size is themost discussed factor with regarding to this topic. Gibrat (1931) is accepted as the firstresearch on the effect of firm size to firm growth. Gibrat (1931) argues that, the growthrate of a given firm is independent of its size. This result is firmly known as ?Gibrat?slaw? or ?law of proportionality?. The purpose of this study is to investigate therelationship between firm growth and firm size according to Gibrat?s Law. In this study,sample period extends from 1997 to 2006 with a yearly basis, and includes IstanbulChamber of Industry (ICI) 1000 companies. Number of employment, net assets, capitalemployed, and sales volume at firm level are taken as proxies for firm size separately.For testing Gibrat?s law, cross sectional regression analysis, panel least squares,dynamic panel analysis are employed. Besides İSO 1000 companies are regrouped withvarious methods and the tests are repeated to investigate any change in results.According to results, small sized firms, grows faster than big sized firms. In a subsample of small firms the relatively smaller ones grows systematically faster thanothers, while in a sub sample of big firms the process of growth seems similar to eachother. Finally it is determined that Gibrat?s law fails to hold on ICI 1000.