Cennet ve Cehennemle ilgili uydurma hadisler (ibnü'l-cevzî örneği)
Fabricated hadiths related to heaven and hell (example of ibn al-cawzî)
- Tez No: 217069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, İbnü'l-Cevzî'nin Kitâbü'l-Mevdû'ât adlı eserinin, ?Sıfatü'l-Cenne? ve ?Sıfatü'l-Cehennem? isimli bölümlerde geçen uydurma hadisler incelenmektedir.Çalışmanın giriş bölümünde araştırma ile alâkalı olan kavram, kişi ve eserlere yer verilmiştir.Birinci bölümde el-Mevdû'ât'ta geçen, cennetin özellikleri ile ilgili uydurma hadisler ve bu hadislere yöneltilen tenkidler üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde ise, cehennemin özellikleri ile ilgili uydurma hadisler ve bu hadislere yöneltilen tenkidler yer almıştır.Sonuç bölümünde ise bahsi geçen hadislerin tenkidleri sonrasında ulaşılan bulgular ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fabricated hadiths in the chapters of Kitab al-Mawduat of Ibn al-Cawzî ?Sıfatü?l-Cenne? and ?Sıfatü?l-Cehennem? are exemined.The canception, persons and works related to our study are dealth with in the intraduction chapter.In first chapter, it is studied that fabricated hadiths concerning features of Heaven and critisizm directed to them.In the second chapter, fabricated hadiths concerning features of Hell and critisizm directed to them are exemined.In the conclusion, the findings reached after the critisizm of those hadiths mentioned are showed.In this result chapter, After the endowed hadihts criticism reached finding is singed.