Örgütsel bağlılık ve iş değerleri arasındaki ilişki: Adana ilinde bir inceleme
Relationship between organizational commitment and work values: An investigation in Adana
- Tez No: 217085
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL AY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Örgütsel bağlılık verimlilik ve çalışan motivasyonunu arttırması, iş devir hızını düşürmesi gibi olumlu sonuçlara sebep olması açısından örgütler tarafından istenilen bir durumdur. Çalışanların işlerinden beklentilerini ifade eden iş değerleri ise örgütsel bağlılıkla ilişkili bir kavramdır. Bu iki kavram arasındaki ilişkinin ortaya konulmasının hem akademik yazına katkıda bulunacağı, hem de örgütlerin insan kaynakları politikalarında kullanılması açısından faydalı olarak görülmektedir.Bu çalışmanın temel amacı örgütsel bağlılık ile iş değerleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ayrıca iş değerlerinin alt boyutları olan ?rahatlık ve güvenlik?, ?yetenek ve büyüme? ve ? statü ve bağımsızlık? ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkileri belirlemekte çalışmanın bir diğer amacıdır. Bunun yanında demografik değişkenler ve kurum türünün, örgütsel bağlılık, iş değerleri ve iş değerlerinin alt boyutları olan ?rahatlık ve güvenlik?, ?yetenek ve büyüme? ve ? statü ve bağımsızlık? ile aralarında ilişkiyi araştırmakta çalışmanın bir diğer amacıdır.Çalışma evereni Adana ilinde faaliyet gösteren ve ülkenin su kaynaklarının planlanması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu bir kamu kurumu ile çimento sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir kurumdan oluşmaktadır. Bu işletmelerde çalışan 117 beyaz yakalı çalışana anket yöntemi ile ulaşılmış ve veriler istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir.Analiz sonucunda örgütsel bağlılık ile iş değerleri, ?yetenek ve büyüme? ile ilgili iş değerleri ve ?statü ve bağımsızlıkla? ilgili iş değerleri arasında istatistiksel anlamda anlamlı ilişkiye olduğu bulunmuştur. Bunun yanında eğitim düzeyi ile örgütsel bağlılık arasında da istatistiksel anlamada ilişki belirlenmiştir. Ek olarak kurum türü ile örgütsel bağlılık ve ?statü ve bağımsızlık? arasında da ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment is one of the most critical results that managers try to achieve while running their firms. Because research has shown that organizational commitment adds to employee motivation and job satisfaction, decreases the turnover among employees and increases the overall productivity of employees. Work values, on the other hand has something to do with the employees expectations from their work or jobs. I could be assumed that organizational commitment and work values are interrelated concepts. Exploring the relationship between these concepts could have implications for management research and human resources management practices.The purpose of this study is to examine and establish the relationship between organizational commitment and employees? work values. Additionally this study seeks to identify the relationship of organizational commitment to the dimensions of work values such as ?comfort and security?, ?competency and growth?, and ?status and independence?. Furthermore this study aims at examining the relationship of organizational commitment and work values to respondents individual characteristics such as age, gender, educational attainment and work experience. Moreover relation between institution type and organizational commitment, relation between institution type and work values and relation between institution type and work values? dimensions were investigated.The population of the study consists of employees of a public organization, responsible for planning and managing water resources and a private company involved in cement production. Both companies have operations in Adana province. 117 employees from these two organizations provided data for his study by responding to survey questionnaires. Obtained data was recorded an statistic program and analyzed.Results of data analysis showed that organizational commitment was related to employees work values significantly. Relationship of organizational commitment also existed to dimensions of work values such as ?competency and growth? and ?status and independence? and employee?s education level. Furthermore, institution type was related to organizational commitment and ?status and independence?. Implications of the study were discussed for further research and managerial practice.