Ergenlerde yalnızlığın yordayıcısı olarak benlik saygısı ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının incelenmesi
An examination of self-esteem, trait anger and types of expressions as the predictor of loneliness among adolescents
  1. Tez No: 217089
  2. Yazar: ERHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. REZAN ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde yalnızlığın yordayıcısı olarak Benlik Saygısı ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzlarının (Öfke içe, öfke dışa, öfke kontrol) incelenmesidir.Bu çalışma, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Hatay İli İskenderun İlçesinde bulunan bir Anadolu Lisesi ve bir Genel Lisede toplam 478 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan ergenlerin yaş ortalaması 16.01'dir (Ss=1.22). Araştırmanın verileri ?UCLA Yalnızlık Ölçeği?, ?Sürekli Öfke ve Öfke İfade Ölçeği? ve ?Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri? ile toplanmıştır. Veriler SPSS- WINDOWS 11.5 paket programıyla çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine Self-Esteem and anger and types of anger expression as predictors of loneliness in adolescents.The sample of the study consist of 478 ninth, tenth and eleventh grade high school students (244 female, 234 male) selected from İskenderun Fatih Anatolian High School and İskenderun Körfez High School at 2006-2007 school year. The participants? mean is 16.01.In pursuing this study goal, UCLA Loneliness Inventory, State-Trait Anger Expression Inventory and Rosenberg Self-Esteem Inventory were administered to 478 high school students. Data obtained have been analysed statistically by using SPSS Windows Packet Programme.