The implementation of the Ottoman land code of 1858 in Eastern Anatolia
1858 Osmanlı arazi kanunnamesinin Doğu Anadolu'da uygulanması
  1. Tez No: 217129
  2. Yazar: OYA GÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
19. yüzyıl, Osmanlı mparatorlugu'nda merkezilesme ve yasama konusunda önemli adımların atıldıgı bir dönemdi. Bu atılan adımların bir tanesi de Osmanlı mparatorlugu'ndaki çesitli toprak düzenlemelerini standart bir hale sokan 1858 Osmanlı Arazi Kanunnamesi'dir. Ancak bu standart kanunname kendi karakteristik özelliklerine sahip farklı bölgelerde uygulandıgında farklı sonuçlar vermistir. Osmanlı mparatorlugu'na katılmasından itibaren özerk bir konuma sahip olmus olan Dogu Anadolu da bu Kanunname'nin uygulama alanı içindeydi. Bu çalısmanın amacı Arazi Kanunnamesi'nin Dogu Anadolu'da uygulanması sürecini ve bu sürecin bölge üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu süreçte bölgenin içinde bulundugu genel durum Arazi Kanunnamesi'nin Dogu Anadolu'da uygulanmasını oldukça olumsuz yönde etkilemistir. Bölge dahilinde hakim olan düzensizlik durumu ve devletin Dogu Anadolu'daki sorunları, Kanunname'nin burada düzgün bir sekilde uygulanmasını engellemistir. Arazi Kanunnamesi ve Kanunname'ye göre dagıtılan tapu senetleri daha sonraki toprak sahipligi iddialarının temeli oldugundan çok önemlidir. Dolayısıyla Kanunname hem toprak sahipligi biçimleri hem de bölgedeki sosyo-ekonomik iliskiler üzerinde derin ve uzun bir süre devam eden etkilerde bulunmustur. Bu çerçevede, bu çalısmada Kanunname'nin bölgede uygulanması ve bu süreç sonucu bölgede yasanan sosyo-ekonomik dönüsüm degerlendirilmeye çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
The nineteenth century was an era that great centralization and codification attempts were realized in the Ottoman Empire. One of these attempts was the Ottoman Land Code of 1858, which put various land regulations throughout the empire into a standard code. But this standard Code gave different results when applied to different regions which had their own characteristic features. Eastern Anatolia, which had an autonomous position since its incorporation to the Ottoman Empire, was also in the scope of the Land Code. The object of this study is to examine the implementation of the Land Code of 1858 in eastern Anatolia and the impacts of this implementation process in the region. Indeed, the general situation of the region greatly disaffected the implementation of the Code in eastern Anatolia. Because of the dominant disorder within the region and problems of the state in these lands, the Land Code could not be properly implemented in eastern Anatolia. The Land Code and the title deeds, which were distributed in accordance with the Code, were so important that they became the base of later ownership claims. Therefore, the implementation of the Code had deep and long lasting effects on the land patterns and social relations in the region. In this respect, this study will evaluate the implementation process of the Land Code throughout eastern Anatolia and the socio-economic transformation of the region as a result of this process.