Gender roles and womens status in Central Asia and Anatolia between the thirteenth and sixteenth centuries
Onüçüncü ve onaltıncı yüzyıllar arasında Orta Asya ve Anadoluda kadın-erkek rolleri ve kadınların statüsü
- Tez No: 217138
- Danışmanlar: PROF.DR. İSENBİKE TOGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu çalışma Türk ve Moğol toplumlarında değişen kadın erkek (toplumsal cinsiyet) rollerini ve kadının konumunu töre/yasa ve şeriat uygulamaları çerçevesinde incelemektedir. Bu amaçla, bu çalışmada İslam kültür ve medeniyetinin tesiri altına girmemiş olan Orta Asya Türk ve Moğol toplumları arasında değişen kadın ve erkek rolleri, sözlü ve yazılı kaynaklara dayanarak sosyolojik ve antropolojik veriler ışığında değerlendirmeye çalışılmıştır. Ayrıca, töre ve Cengiz Han yasa'sının oluşumu ve içeriği; daha sonra ise şeriat'ın oluşumu ve Türk ve Moğol topluluklarının İslam kültür ve medeniyetinin etkisi altına girmeleri incelenmiştir. Daha sonra, birbirlerinden sosyal ve siyasal ve kültürel bakımdan farklı İlhanlı, Timur ve Osmanlı hanedanlıkları içerisinde, kadın erkek rolleri ve kadınların konumu karşılaştırmalı bir açıdan çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines changing gender roles and women?s status under the light of töre/yasa and shar?`a among the Inner Asian Turkic and Mongolian societies and Ottomans in Anatolia especially between the thirteenth and the first half of the sixteenth centuries. In this frame, this study traces gender roles and women?s status in Inner Asia before the influence of Islamic culture and civilizations by using oral and written sources as well as anthropological studies. It also focuses on the formation of töre and yasa among Inner Asian societies and shar?`a in the Muslim world. Finally, this study investigates gender roles and women?s status in relation with customary (yasa/töre and örf-i sultani) and religious laws (shar?`a ) among the Mongol Ilkhans, Timurids and Ottomans. Gender roles and women?s status are examined according to political, social and cultural characteristics of these dynasties from a comparative perspective.