The impact of the single currency upon European identity
Tek para biriminin Avrupa kimliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 217155
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez, avro'nun Avrupa kimliği üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak, tezde kimlik teorisi ile para kavramı analiz edilerek, para ve toplumsal kimlik arasındaki ilişki ortaya çıkarılmış ve elde edilen mantıksal ilişki avro ile Avrupa kimliği arasındaki dinamiğe uygulanmıştır. Konunun daha iyi kavranması amacıyla, bazı üye devletler üzerinde daha fazla durulmuş ve her üye ülke kendi özel durumu içerisinde değerlendirilmiştir. Bu tezin bulguları göstermektedir ki, avro'nun Avrupa kimliği üzerindeki yapıcı etkisi, söz konusu üye devletin Avrupalılaşma ve Avrupa kimliğine karşı olan tutumu tarafından belirlenmektedir. Buna göre, Avrupalılaşma ve Avrupa kimliğine karşı pozitif bir tutum içinde olan üye devletlerde, avro'nun Avrupa kimliği üzerinde yapıcı bir etkisi bulunmaktadır. Diğer taraftan, Avrupalılaşma ve Avrupa kimliğine karşı negatif tutum sergileyen üye devletlerde ise avro'nun Avrupa kimliği üzerinde ne negatif ne de yapıcı bir etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at evaluating the impact of euro upon European identity. By analyzing the theory of identity and the concept of money, this thesis reveals the relationship between currency and collective identity and applies this logic to the dynamics between euro and European identity. In order to grasp a better understanding, the thesis studies some selected member states in more depth and evaluates each one within their special circumstances. The findings of this thesis suggest that the constructive impact of euro upon European identity is determined by the level Europeanization or the strength of the sense of Europeanness in respective member states. To this extent the euro has a constructive impact upon European identity in member states in which Europeanization or European identity is perceived positively. On the other hand, in those member states in which Europeanization or European identity is perceived negatively, the euro has neither negative nor constructive impact.