Adıyaman ili ve çevresindeki manevi halk inançlarının dinler tarihi açısından değerlendirilmesi
The analysis of public spiritual beliefs have been analyzed in Adıyaman province and around from the point of history of religions
  1. Tez No: 217164
  2. Yazar: NURAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. GALİP ATASAĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalısmada öncelikle Adıyaman li'nin tarihi ve cografi yapısı üzerinde durulmustur. Daha sonra Adıyaman ili ve çevresindeki ziyaret yerleri, ocaklar ve bunlarla ilgili çesitli inanç ve uygulamalara yer verilmistir. Yine Adıyaman ili ve çevresindeki halk inançları tespit edilmis, bu inançlar fenomenolojik olarak tahlil edilmeye çalısılmıstır. Bütün bunlar ısıgında halk inançlarını bir menseye (kaynak) dayandırmanın dogru olmayacagı, halk inançlarının temelinde birçok unsur olabilecegi sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, at first, the geographic and historicacal structure of Adıyaman city has been stressed. Second, the tomb places and the ocaks in and around Adıyaman province and the article of faith about these places and the the practices of this faith have been stated. Also, after defining the public faith(cults) in and around Adıyaman, these articles of faith have been phenomenologically analyzed. Through all these studies? perspectives it has been understood that it wouldn?t be true to base this public faith on a specific origin, and we have reached the result that there may be many different facts from which the public faith originates.