Buddenbrooks (Thomas Mann) ve Radetzkymarsch (Joseph Roth) eserlerinde sosyal çöküntü
  1. Tez No: 217234
  2. Yazar: SULTAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalısmada Thomas Mann'ın ?Buddenbrooks? ve Joseph Roth'un ?Radetzkymarsch? eserlerinde sosyal çöküntü incelenmistir. Bu amaçla eserlerin yazıldıkları dönemler dikkatlice incelenmis ve yazıldıkları dönemlerden hareketle eserler daha da anlasılır hale getirilmistir. Bunun yanında eserler incelendiginde su açıkça görülmektedir ki her iki romanda kisisel çöküs ,sosyal bir çöküse dönüsmektedir. Bu kisisel çöküs ise her iki eserde nesilden nesile bir çöküs yasanarak betimlenmistir. Bu baglamda her iki eserde bulunan nesiller dikkatlice incelenerek sosyal çöküntünün yansıtıldıgı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the social depression in Thomas Mann?s ?Buddenbrooks? and Joseph Roth?s ?Radetzkymarsch? books were studied. Regarding this, the years that these books were written investigated carefully and the books made more clear by this investigation. In addition to this, if the books are studied carefully it is easy to see in both novels that, personal depression changes to social depression. Also the personal depression is described in both novels living the depression from previous to the next generation. Finally it is seen that the social depression is showed, by investigating the generations carefully in both novels.