Eğitim fakültesi Almanca bölümü öğrencilerinin Almanca dersine yönelik tutumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Faculty of education Germen languge teaching department students are to analyze the attitudes of studens at Germen lessons in terms of variety of variances.
- Tez No: 217316
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH TEPEBAŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
B u çalışmanın amacı, Almanca Bölümü Öğrencilerinin Almanca Dersine karşı tutumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Geçerlilik ve güvenirlik çalışması, 2005-2006 eğitim öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği Bölümü, Fen-Edebiyat Fakültesi Almanca Bölümü, YADAM Yabancı Dil Eğitim Merkezinde okumakta olan 229'u kız 66'sı erkek toplam 295 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. A r aştırmada gerekli verileri toplamak amacıyla ?kişisel bilgi formu? ve ?Likert Tutum Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmada, istatistiksel teknik olarak ? t testi ? ve ? varyans analizi ? (Anova) kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda, öğrencilerin cinsiyetlerine göre Almanca dersine yönelik tutumlarının farklılaşma durumunda herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir. Öğrencilerin Alman Dili'ni öğrenme durumları, babalarının öğrenim durumları ve annelerinin öğrenim durumlarına göre, Almanca dersine yönelik tutumlarının farklılaşma durumunda da herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
T he aim of this study is to analyze the attitudes of students at German Language Department in terms of a variety of variances. The Validity and Reliability Test was carried out on a total of 295 students, 229 female and 66 male, studying at Selçuk University Faculty of Education German Language Teaching Department, Faculty of Arts and Sciences German Language Department, and at School of Foreign Languages (YADAM) in the 2005-2006 academic year. A `personal information form? and `Likert?s Behaviour Scale? was used so as to collect data needed. A `t test? and `Analysis of Variance (ANOVA)? were used for statistical analyses. According to the data collected, in terms of gender difference, no statistical significance was observed on attitudes of students towards German Lessons. In addition, there was no significant difference on the attitudes of the students towards German lessons in terms of their level of German language and their parents? education level.