İnternet bankacılığı uygulamaları ve işletme performansı üzerine etkileri: Denizbank örnek olay çalışmları
Applications of the internet banking and its effects on the business performance: Denizbank case study
  1. Tez No: 217334
  2. Yazar: NEZİH ERCİŞLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUAMMER ZERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezde, bankaların küresellesmeyle birlikte artan rekabet karsısında önemli bir ürün halini alan interneti kullanım biçimleri ele alınmıstır. internetin gelisimiyle beraber internet bankacılıgına geçislerinin nedenleri arastırılmıs, bankaların is yapıs biçimlerindeki degisimin bilisim teknolojileriyle nasıl degistigi ortaya konulmustur. Örnek olay çalısması olarak Denizbank ele alınmıs, önemli bir gelir kaynagı olan internet bankacılıgının Denizbank'ın performansı üzerine etkileri sayısal verilerle incelenerek gerekliligi ön plana çıkartılmıstır. Yeni ekonomik gelismeler karsısında internet, alternatif dagıtım kanalı olarak çogu sektörde oldugu gibi bankacılık sektöründe de isletme performans yapısını ve bankaların is yapıs biçimlerini degistirmistir. Buradan da anlasılmaktadır ki; bilgisayar teknolojileri ile bilgi toplumuna geçisin hızlandıgı günümüzde, internet bankacılıgı gerek banka gerekse müsteriler açısından vazgeçilmez bir ürün halini almıstır. Sonuç olarak; bu arastırmayla müsterilere çagdas çözüm yolları sunulabilmesi ve diger bankalarla rekabet edebilmede internet bankacılıgının ne kadar önemli bir performans faktörü oldugu ve bankalarda kullanımının yaygınlastırılması amacıyla bu yöndeki çalısmalara agırlık verilmesi gerektigi ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the forms of using internet which becomes an important product aganist the increasing competition with the globalization, are discussed. With the development of the internet, the reasons of progression to internet bankig are searched and the alteration forms of working procedures in the banks that how are changed with informatics technologies are indicated. As case study, Denizbank is subjected and an important income source online banking?s effects on the Denizbank?s performance by discussing with numeric datas its necessity is indicated. Aganist the new economic developments internet, as an alternative distribution channel alters the working procedures of the banks and the operational performance in the banking sector as such in other sectors. Nowadays, passing to information society accelerated, it is seen that, online banking system becomes an inevitable product for both and the customers. Consequently, with this study defined to the necessity of the such like these studies and emphasized these studies for the purpose of generalizing online banking usage in banks and this study indicates how online banking is an important performance factor for offering modern solution ways to customer and contesting with other banks.