The impact of corporate governance on financial performance: Case of study commercial banks in Kenya
Kurumsal yönetimin finansal performans üzerindeki etkisi: Kenya'daki ticari bankalara ilişkin bir çalışma örneği
- Tez No: 797413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kurumsal yönetim, hissedar değerini artırmak ve diğer müşterilerin taleplerini karşılamak amacıyla firmaları yönetmek ve denetlemek için kullanılan prosedürdür. Amaç, kurumsal performansı artırmak ve açık bir çalışma ortamını teşvik etmektir. 21. yüzyılın mevcut küresel mali krizinin bir sonucu olarak etkili kurumsal yönetişim yasaları yürürlüğe konmalıdır. Kurumsal yönetişimin Kenya ticari bankalarının finansal performansını nasıl etkilediğini bulmak çalışmanın ana hedefiydi. Bankaların finansal performansını değerlendirmek için performans oranları yerine ROA kullanılmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkenlerinden biri olarak yönetim kurulu büyüklüğü, yönetim kurulu bağımsızlığı ve yönetim kurulu toplantıları kurumsal yönetişimi analiz etmek için kullanılmıştır. Bankaların resmi internet sitelerinden toplanan yıllık raporlar kullanılarak Kenya ticari bankaları için her bir değişken için birer yıllık veriler üretilmiştir. Veriler, E-views 12.0'da ekonometrik analiz kullanılarak incelendi. Sonuçlar, kurumsal yönetimin Kenya'nın ticari bankalarının finansal performansı üzerinde bazı etkileri olacağını gösterdi. Regresyon analizi, Kurul bağımsızlığının Kenya'nın ticari bankalarının mali performansını olumlu yönde etkileyen en etkili kurumsal yönetim uygulaması olduğunu gösterdi. Araştırma, yönetim uygulamaları ve ilgili makamlar hakkında daha fazla araştırma için öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is the procedure used to manage and oversee firms with the goal of increasing shareholder value and catering to the demands of other customers. The goal is to boost organizational performance and promote an open working environment. Effective corporate governance laws must be put in place as a result of the present global financial crisis of the twenty-first century. Finding out how corporate governance impacted the financial performance of Kenyan commercial banks was the study's main objective. In place of performance ratios, ROA was employed to assess the banks' financial performance. As one of the study's independent variables, the following elements: board size, board independence, and board meetings were used to analyse corporate governance. Using yearly reports that were collected from the banks' official websites, data for one year for each variable was produced for Kenya's commercial banks. The data were examined using econometric analysis in E-views 12.0. The results showed that corporate governance would have some impacts on financial performance of Kenya's commercial banks. The regression analysis showed that Board independence is the most effective practice of corporate governance that positively influences financial performance of Kenya's commercial banks. The research includes recommendations for more research about the management implications and the relevant authorities.