Ölçek ekonomileri ve Türk bankacılık sistemi
Scale economics end Turkish banking system
- Tez No: 217333
- Danışmanlar: Y.DOÇ. TAHSİN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ölçek Ekonomileri ve Türk Bankacılık Sistemi Bu tezde bankacıl ık sektöründe ölçek ekonomileri incelenmeye çalısılmıst ır. Bankacılık sektörü, ölçek ekonomileri ve maliyet etkinligi gibi noktalara atıf ta bulunularak anal iz edilmelidir. Bugüne kadar dünyada yapılan çalısmalar, optimum ölçek için bankalar arası birlesmenin gerekli ligini tartısmalı olarak ortaya koymustur. Bankacılık sektörünün büyümekle ilgili sorunu aslında optimal büyüklüge ulasamamaktan kaynaklanmaktadır. Optimal büyüklükten uzaklasılması ya da bu büyüklüge hiç ulasılamaması maliyeti artırmakta böylece ölçek ekonomilerinin faydalarını bertaraf etmektedir. Stratejik olarak güçlü olmanın temellerinden birisi ölçek ekonomisinden faydalanmaktır. Zira ekonomik küçülme sonucunda f iyata dayalı rekabet, ölçek ekonomisinin gelismesine yol açmaktadır. Türk bankacılık sektöründe ölçek ekonomilerine iliskin yapılan çalısmalara göre 1980 döneminde sektördeki korumacı yapıya paralel olarak ölçek ekonomilerinin düsük oldugu ve ayrıca 1980 yılından itibaren artan özel ve yabancı bankaların daha verimli çalıstıkları ortaya çıkmıst ır. Ülkemizde özellikle kamu bankaları yüksek maliyet te ve verimsiz çalısmaktadır. Bu sektörde maliyet kavramının ve ölçek ekonomilerinin yeterince anlasılamaması sık sık sorun ortaya çıkarmakta ve bu sorunlara baglı olarak da müdahaleleri gündeme getirmektedir. Anahtar Kelimeler Ölçek Ekonomi Türk Banka Sektör
Özet (Çeviri)
Economics of Scale and Turkish Banking System Scale economies in banking sector were studied in this thes is. Banking sector must be analyzed by referencing to subjects l ike scale economies and cost eff iciency. Upto date studies exposed the necessi ty of conjunction between banks for optimum scale. Actually, the problem regarding growth of banking sector arises from unattaining to optimum enormi ty. Digressing from optimum enormi ty or unattaining to this enormi ty increases cost, thus eliminates uti l i ties of scale economies. One of the bases of being strategical ly mighty is uti l izing scale economy. Based on price competi tion resul ted from economical contraction leads to development of scale economy. According to s tudies concerning scale economies in Turkish bank sector in 1980 period, scale economies were low paral lel to protective structure, and furthermore, from 1980 increasing in number private and foreign banks appeared to work more productive. In our country, especial ly publ ic banks work on high costs and unproductive. In this sector, insuf ficient understanding of cost concept and scale economies frequently reveals problems, and interventions related to these problems are brought to agenda. Key Words Scale Economy Turkish Bank Sector