Tasavvufta kadın ve Ebû Abdurrahman Sülemî'nin Zikru'n-Nisveti'l-Müteabbidati's-Sûfiyyât adlı eseri
Women in sufism and the work of Ebu Abdurrahman Sulemi Tidled as Zikru'n-Nisveti'l-Müteabbidati's-Sûfiyyât
  1. Tez No: 217376
  2. Yazar: NAZİFE VİLDAN GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İslam'ın derûnî yönü olarak ifade edilen tasavvuf, daha çok manevî tecrübeye dayanan bir egitim sistemidir. Bu egitim sistemi içersinde her zaman kadınlar da yer almıstır. IV./X. asırda yasamıs, tasavvuf alanında kıymetli eserler vermis olan ve özellikle Tabakâtu's- Sûfiyye'si ile tanınan Ebû Abdurrahman Sülemî'nin Zikru'n-Nisveti'l-Müteabbidâti's-Sûfiyyât adlı eseri, tasavvuf sahasındaki kadınları sergilemesi yönüyle önemlidir. Eser, hanım sûfîlerin tasavvufa katkılarını, tasavvufun bir kadın kabında aldıgı sekli ve tasavvufta kadına verilen degeri göstermektedir. Zamanımızdaki 'kadın çalısmaları' dizisine katkıda bulunmak ve özellikle tasavvufta kadına sunulan payeyi gözler önüne sermek için 'Tasavvufta Kadın ve Ebû Abdurrahman Sülemî'nin Zikru'n-Nisveti'l-Müteabbidâti's-Sûfiyyât adlı eseri' konulu çalısmayı seçtik. Çalısmamızın giris bölümünde Sülemî'nin hayatı, ilmî sahsiyeti, tesirleri, tasavvuf anlayısı üzerinde durulmustur. Birinci bölümde 'Tasavvufta Kadın' baslıgı altında öncelikle Kur'an ve Sünnet'te kadın ele alınmıs, sûfîler nazarında kadın ve kadının veli olabilmesi üzerinde durulmus daha sonra da tasavvuf sahnesinde mürid ve mürsid olarak yer almıs hanımlar anlatılmıstır. ikinci bölümde Zikru'n-Nisveti'l-Müteabbidâti's-Sûfiyyât adlı eserin tahlili yapılmıs, tabakât kitapları arasındaki yeri ve önemi vurgulanmıs, eserde ele alınan kisilerden bazıları hakkında bilgi verilip esere göre hanım sûfîlerin görüslerinden bahsedilmistir. Ekte ise eserin Türkçe tercümesi sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Sufism, defined as the immaterial aspect of Islam, is an education system mainly based on spiritual experiences. Women have always taken place in this education system. Ebu Abdurahman Sülemi, who lived between 9th and 10th centuries and produced invaluable masterpieces in the field of Sufism, and who is especially known with his ?Tabakatu?s Sufiyye?, is the author of Zikru?n Nisveti?l-Müteabbidati?s-Sufiyyat, which is of great importance as it introduces women involved in Sufism. This masterpiece indicates the contrubituons of female Sufis to Sufism, the way Sufism was perceived by women and the importance attached to women in Sufism. It was decided to study on ?Women in Sufism and the work of Ebu Abdurrahman Sülemi titled as Zikru?n Nisveti?l Müteabbidati?s- Süfiyyat " so that we can contribute to the series of current gender studies and especially display the value given to women in Sufism. In the introduction part of this study, Sulemi?s life, scientific background and influences on his field and his perception of Sufism are emphasized. In Part 1, under the title of ?Women in Sufism?, primarily women in the Koran and the Sunna women in Sufis eyes and women as saints are dealt with and then women taking place in Sufism as disciples and sheikhs are mentioned. In part 2, ?Zikru?n-Nisveti?l Müteabbidati?s-Sufiyyat? is analyzed and its place and significance among biografies are emphasized. Besides, information about some figures handled in the work is given and the views of the female Sufis are mentioned according to the book. The Turkish translation of the work can be found in the Appendices.