Bayan triko giysi üretimine yönelik kalıp hazırlama,kalıp serileştirme ve kalıpların analizi
Woman tricot wear manufacture directed pattern preparation and analysis patterns
  1. Tez No: 217396
  2. Yazar: HATİCE KAFTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERİFE KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Son yıllarda tüketici egilimlerindeki degismeler nedeniyle, örgü kumaslardan yapılan giysilerin kullanımı hızla artıs göstermektedir. Bilindigi gibi örgü kumaslardan yapılan giysiler, dokuma kumaslardan olanlara nazaran, vücuda daha iyi uyum saglayabildiklerinden rahat hareket imkânı saglarlar. Son yıllarda hızla büyüme gösteren, yeniliklerin ve çesitliligin artmasıyla ilerlemeyi sürdüren triko sektörüne yönelik yapılan arastırmalar süphesiz yeterli degildir. Bu arastırmada örme çesitleri ve örme çesitlerinin kalıp hazırlamadaki etkilerinin belirlenmesi, triko sektöründe uygulanmakta olan kalıp hazırlama tekniklerinin incelenmesi ve sektöre yönelik yeni bir triko beden kalıbının üretilmesi amaçlanmıstır. Arastırmada yer alan kalıplar Müller biçki sistemi 38 beden standart ölçüleri ile çalısılmıstır.Bu kalıplar ile olusturulan triko bluzlar, arastırmanın örneklem grubunu olusturan ve tesadüfi yolla tespit edilen 38 beden 200 bayan üzerinde denenerek sonuçları kaydedilmistir.En uygun oldugu düsünülen kalıbının vücuda uyumu konusunda ortaya çıkan yüzde yogunluklarına göre gerekli düzenlemelerin tamamlanması ile triko kumasa uygulanabilen ve triko sektörüne yönelik bayan triko temel beden kalıbı olusturulmus ve bu kalıbın seri çizimi tamamlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The use of clothes that are produced from knitted fabric has been increasing rapidly in recent years because of the changes in customers? tendency. It is known that as the knitted clothes harmonize with human body better compared with the woven clothes,they enable people to move comfortably. Undoubtedly there are not enough researches carried out about the tricot sector that has been growing rapidly in recent years with new developments and increasing assortment. This research has been planned and carried out in order to find out the effects of kinds of knitting and their effects on pattern production, to examine the pattern production tecniques that are used in tricot sector and to produce a new tricot size pattern for the sector. In this research women tricot size patterns are examined that are used by four of the companies in Konya who produce women tricot clothes.Randomly selected 200 women who have 38 size in clothes and examination concerning the research form the samples of this research. The patterns taking part in this research have been examined with Muller pattern system 38 standard size measurement. Tricot blouses produced according to these patterns have been tried by the randomly selected 200 women who have 38 size in clothes and who are samples of this research and the results have been registered.After completing the necessary arrangements according to the percentage of the pattern which is though to be the most appropriate one corcerning its harmony with the body,main size pattern of women tricot,which can be applied to the tricot fabric and which is formed for the tricot sector,has been formed and the series drawing of this pattern has bee