Örgütsel kariyer planlama sürecinde insan kaynakları yönetiminin etkinliği
Human resource management effectiveness in organizational career planning process
  1. Tez No: 217397
  2. Yazar: NİMET ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞERİF ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kariyer kavramı bireyler için gerek para, gerek statü, gerekse de psikolojik ödüller ve daha iyi yasam biçimlerini saglamaktadır. Örgütsel kariyer planlama sürecinde isletmeler amaçlarını; çalısanlarının kariyer beklentileriyle uyumlu hedefler, stratejiler ve kariyer yolları belirleyerek gerçeklestirmektedirler. Bu süreçte isletmelerin ihtiyaçları ile bireylerin beklentilerinin uyumu son derece önemlidir. insan kaynakları yönetiminin etkinligi, gerek teknik gerekse de stratejik anlamda yüksek kaliteli aktivitelerin gerçeklestirilmesi ile saglanmaktadır. sletmeler, teknik insan kaynakları yönetimi etkinliklerini yetenekli, az bulunur elemanları is yerlerine seçerek ve onları gereken egitim olanakları ile donatarak rekabet avantajı yakalama yönünde kullanabilmektedirler. Öte yandan stratejik insan kaynakları yönetimi ile ise isletmeler insan kaynaklarını taklit edilmesi zor bir sekilde gelistirebilmektedirler. Bu çalısmada insan kaynakları yönetiminin örgütsel kariyer planlama sürecindeki etkinligini degerlendirmek üzere, Ünye Çimento Sanayi ve Ticaret A.S.' de çalısan personelden olusan bir örnekleme insan kaynakları yönetimi departmanlarının örgütsel kariyer planlama faaliyetlerinden memnuniyetlerini belirlemeye yönelik bir anket uygulaması yapılmıstır ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The concept of career provides money, status, psychological awards and also better life styles for the individuals. In organizational career planning process, the companies achieve their objectives through determining goals, strategies and career ways that are adapting with the career expectations of their employees. In this process the harmony in between the employees? expectations and the companies? objectives is so vital. Human resource management (HRM) effectiveness is achieved in organizations through realizing both technically and strategically high qulity activities. Companies have the opportunity to gain competitive advantage by selecting and hiring skillfull and competent employees and training them through qualified programs with a technically effective HRM. On the other hand, through a strategically effective HRM, companies can qualify their employees in a way that they can hardly be imitated by the other companies. In this study, to evaluate the HRM effectiveness in organizational career planning process, questionnaire technique is used to determine the satisfaction of a sample of the personnel working in Unye Cement Industry And Trade Incorporation, about the applications of the HRM department in organizational career planning process and the results are interpreted.