Cüveynî'de icmâ teorisi (ilk ekolleşmeler dönemi icmâ temellendirilmesine farklı bir yaklaşım)
Ijma theory in Cüveyni (period of the first schools a different approach to ijma fixing)
  1. Tez No: 217395
  2. Yazar: MEHMET CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Mütercim-Tercümanlık, Religion, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İslâm hukukçuları, hukukun ana kaynakları içerisinde üçüncü sıraya yerlestirilen icmâ delilini temellendirmeye çalısırlarken genellikle Sâfiî tarafından kullanıldıgı rivayet edilen Nisâ ,4,115. ayet'e dayanırlar. Ancak icmâ'nın sözü edilen ayetle temellendirilmesinin çok da saglıklı olmadıgı tezinden yola çıkarak bunun icmâ'nın ispatında kullanılamayacagını savunan isim Cüveynî olur. Cüveynî ?Kendisine dogru yol belli olduktan sonra, Rasul'e muhalefet edip mü'minlerin yolundan baska bir yola uyanı yöneldigi yolda bırakır ve onu cehennem'e atarız.?mealindeki Nisâ,115.ayeti in icmâ için delil olarak görmedigi gibi, ?Ümmetim dalâlet üzerinde birlesmez.? hadisini de vâhid haberler arasında yer alması gerekçesiyle yetersiz bulur. Ona göre icmâ iki sekilde sâbit olur: Birincisi, alimlerin, üzerinde ittifak edilen hükmü kat'î olan ve zanna dayanmayan naklî bir delile dayandırmaları seklinde sâbit olan icmâ'dır. ikincisi de alimlerin zanna dayalı bir hükümde icmâ etmeleri veya onu zanna dayandırdıkları- nı açıklamaları durumunda önceki nesillerin, icmâ'ya muhalefet etmenin apaçık bir sapıklık oldugu fikri üzerinde birlesmeleriyle kesinlik kazandıgı icmâ'dır.
Özet (Çeviri)
Islamic jurists generally rest upon Verse 4,115 of Nisa that is rumoured to be used by Sâfiî, when they try to fix the proof of ijma (consensus of the ummah) which is put in the third line within key resources of law. But, the name of person who defended that this could not be used to prove ijma by starting off with the thesis based on that fixing ijma through mentioned verse would not be reliable, has been Cüveyni. Cüveyni did not consider Verse 115 of Nisa (Women) meaning that ?If anyone contends with the Messenger even after guidance has been plainly conveyed to him, and follows a path other than that becoming to men of Faith, We shall leave him in the path he has chosen, and land him in Hell ? as icma, and disqualified the hadith ?my community does not agree on heresy? due to the reason that it took place among news rumoured by only one person. For him, icma is determined into two forms; the first is an ijma that scholars agreed on, that its judgment is definite and not based on assumptions, that is fixed by making it based on transferred evidence. Second is an ijma (consensus) that gained definiteness by agreeing on that opposing of previous generations to ijma is plainly deviance, in case scholars are in the same camp in a judgment based on the assumption or in case they explain those they made it based on assumpt