Alerjik rinitli hastaların tedavi uyumları ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of medical adherence and quality of life among patients with allergic rhinitis
- Tez No: 577245
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KIRMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, alerjik rinitli hastaların tedavi uyumları ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, özel bir alerji kliniğinde sağlık bakım hizmeti alan 165 alerjik rinitli hasta ile yürütüldü. Araştırmada veriler, Hasta Tanıtım Formu, Türkçe Modifiye Morisky Ölçeği (TMMÖ) ve Türkçe Rinit Yaşam Kalitesi Ölçeği (TRYKÖ) ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ve Independent sample t test kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan alerjik rinitli hastaların yaş ortalamaları 34,9±11,2 (18- 69) yıl olup büyük çoğunluğu (%55,2) kadın idi. Hastaların tedavi uyum ölçeğinin motivasyon alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 2,58±0,67 bilgi alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 2,63±0,64, yaşam kalitesi ölçeği puan ortalaması 20,5±15,2 olarak bulundu. Sonuçlar: Araştırma sonuçları, alerjik rinitli hastaların büyük çoğunluğunun tedavi uyumlarının yüksek olduğunu, tedavi uyumları arttıkça yaşam kalitelerinin de arttığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to assess medical adherence and quality of life among patients with allergic rhinitis. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 165 patients with allergic rhinitis. The data were collected through face-to-face interview using a questionnaire consisting of Patient Information Form, Turkish Version of Modified Morisky Scale and Turkısh Rhınıtıs Qualıty of Lıfe Scale. Data were analyzed using arithmetic averages, percentages, and t test. Results: The mean age of patients were 34.9±11.2 (18-69) years, %55.2 were female. It was found that score of medical adherence 2.58±0.67; score of knowledge was 2.63±0.64, and mean score of quality of life was 20.5±15.2 Conclusion: The results of this study indicated that patients with allergic rhinitis' quality of life increased with decreased level of medical adherence and majority of them had high medical adherence.