Oryantalist Joseph Schacht ve an Introductıon to Islamıc Law adlı eseri bağlamında İslâm Hukukuna dair görüşleri
Orientalist Joseph Schacht and his idea abot İslamic Law
- Tez No: 217407
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Oryantalizm, çok anlamlı bir olguyu ifade eden bir zihin dünyasına tekabül ettiği için, onun tek bir kavramsal ve anlamsal çerçevede sunulabilmesi oldukça zordur. Bu çalışmada biz, oryantalizmin niteliklerinden ve daha önce de ifade edilmiş anlamlarından hareketle onun ?ne? olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Oryantalizmin bu çok yönlü özelliğinin yansıması olarak kimisi onu ?Bilimsel bir faaliyet? olarak nitelemiş; başkası ?ideolojidir? demiş; bir başkası da, özellikle 19. yy'dan sonra belirginleşen bir özelliği olan ?sömürgeciliğin bir aracı? olarak tanımlayabilmiştir. Kuşkusuz bu tanımlamaların her birinin gerçeklik tarafı vardır; ancak yukarda da ifade edildiği gibi oryantalizmin belirli bir kavramsal çerçeve içersinde sunulup anlamlandırılması onun eksik değerlendirilmesine yol açacaktır. Batı'da İslâm'a dair yapılan çalışmaların sadece İslâm hukukunu ilgilendiren kısmı bile dikkate şayan ciddi bir yekûna ulaşmıştır. Bu birikimin gün geçtikçe katlanarak artması gerçeği karşısında bu yapıyı önemseyip özümsemenin zorunluluğu da kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bu yapının bir parçası yahut da bir düşünürün bu yapı içersindeki yeri, bütünle ilişkisi koparılarak ele alındığında, yapılmış olan değerlendirme, bütüncül bir değerlendirme sayılmaz. Herhangi bir konu veya şahsı inceleme konusu yapan kişinin somut mesele etrafında üretilmiş literatürü göz önünde bulundurması ve tartışma ortamına nüfuz etmesi gerekmektedir. Biz de bu çalışmamızda bu metodolojik yöntemi takip ederek oryantalizm ve onun İslam hukuk yorumunu Joseph Schacht özelinde ele aldık. ANAHTAR KELİMELER: İslam hukuku, Oryantalizm, Joseph Schacht, ideoloji, kolonyalizm.
Özet (Çeviri)
Orientalism meets a mind world that expresses multi meaningful fact so it is difficult to submit it in a single conceptual and semantic frame. In this study, we tried to set forth what is it sourcing from it?s qualifications, previously expressed meanings. Beside this multi sides specification of orientalism; some qualified it ?A Scientific Activity?, some qualified as ?ideology?; some identified it ?a tool of colonialism? that was occurred after 19th century. Doubtless, each of those descriptions has reality aspect; however, as it was expressed above, presenting and meaning orientalism in a determined conceptual frame will lead insufficient evaluation of it. The studies about Islam in West is in enormous degree even section about Islam Law reached an important quantity. The fact that daily increasing of this cumulative set forth obligatory of taking importance and assimilating by itself. The evaluation without a part of this structure or place of a philosopher in this structure cannot be considered as a whole. The person who made any subject or person an examination subject should consider the literature, which was produced around physical philosophy and should affect negotiation ambient. We examined this subject at this study. KEY WORDS: Islamic law, Orientalism, Joseph Schacht, ideology, colonialism.