Çatalhöyük TP alanı klasik, helenistik ve Roma çağı seramiği
Çatalhöyük TP area classical, hellenistic and Roman period pottery
  1. Tez No: 217421
  2. Yazar: CANDEMİR ZOROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT ZOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
During our study we examined a grup of Classical and Hellenistic pottery found in TP area between 2000-2002. First of all we tried to figure out the condition of Lycaonia Region, which also consists Çatalhöyük, from early ages to Classical and Hellenistic Period. The earliest examples in our grup are Attic production potteries which should be date to second half of the 5th century B.C. . Finding import pottery in Çatalhöyük is very important result to be understand the relations of Çatalhöyük and also the region for these period. Additionaly our suggestions for the trade road for these wares, is noticable for political and economic relations of the region. Below the heading ?local production? there are imitations of popular pottery styles (Black Glazed Pottery, West Slope Ware) and very unusual local manufacture wares. Local production of known pottery gives us important informations about relationships and interactions with any other regions. Therfore when we look at ?concentric circle ornament potteries? we should see that there could be a root tradition of local production style or there is a dynamic to be able to crate a new sytle of manufacture in Central Anatolia.
Özet (Çeviri)
Çalısmamız sırasında Çatalhöyük TP alanından 2000-2002 yılları arasında çıkan bir grup Klasik ve Helenistik Dönem seramik incelenmistir. Çalısmamızda öncelikle Çatalhöyük?ün de içinde bulundugu Lykaonia bölgesinden bahsederek bölgenin daha erken devirlerden baslayarak konumuz dönemi içerisine giren Klasik ve Helenistik dönemde bölgenin durumu ile ilgili bilgiler verilmeye çalısılmıstır. Malzeme grubumuz arasında en erken tarihli seramik örnekleri İ.Ö. 5. yüzyılın ikinci yarısına tarihlenebilecek Attik üretim örneklerdir. Çatalhöyük?te Attik üretim kapların bulunması hem bu yerlesimin hem de bölgenin dönem içi iliskilerinin ögrenilebilmesi açısından önemli bir sonuç olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bu malzemelerin hangi yolla bölgeye ulastıgı üzerine yaptıgımız önermeler bölgenin siyasi ve ekonomik yasamı açısından önem arz etmektedir. Çalısmamızda lokal üretim kaplar baslıgı altında, dönemin bilinen kapları (Siyah Glazürlü Üretim, Batı Yamacı Kapları) oldugu gibi bölge dısındaki cografyalarda daha önce pekte rastlanılmamıs kaplarda vardır. Burada ele geçen taklit kaplar bölgenin diger cografyalarla olan iliskileri ve etkilesimi açısından önemli ip uçları verirken özellikle çalısmamızda ?Konsantrik Daire Süslemeli Kaplar? baslıgı altında inceledigimiz grup, bölgede köklü bir gelenek yada farklı bir üslup gelistirme dinamigi oldugu konusunda fikirler yürütmemize neden olmustur.