Sualtı arkeolojisi araştırma yöntemleri ve kazı teknikleri
Survey technics and excatavion methods of underwater archaeology
- Tez No: 217423
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN BALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
?SUALTI ARKEOLOJİSİ ARASTIRMA YÖNTEMLERİ VE KAZI TEKNİKLERİ? konulu yüksek lisans tez çalısması, bu alanda çalısma yapacak kisilere temel bir basvuru kaynagı olması amacı ile hazırlanmıstır. Bu amaç dogrultusunda, bu konuda yapılmıs ve yapılmakta olan çalısmalar incelenmis, yazılı ve görsel kaynaklar taranmıs tüm bilgiler anlasılır bir dille aktarılmıstır. Çalısmada ilk olarak survey ve kazılarda kullanılabilecek teknik donamın ve kullanımları hakkında genel bilgiler sunuldu ve çalısmalara katılacak olan ögrencilerin çalısma öncesinden bu tür çalısmalar hakkında fikir vermek istendi. Çalısma, alan ve bilgi tarama tekniklerin anlatılması ile basladı. Devam eden bölümlerde kazılarda kullanılan alet ve tekniklerden söz edildi. Son olarak da elde edilen buluntuların tespit, çıkarma ve kısa süreli korunmalarından genel olarak bahsedildi.
Özet (Çeviri)
Master?s degree thesis study subjected ?RESEARCH METHODS AND EXCAVATION TECHNIQUES FOR UNDERWATER ARCHAEOLOGY? was carried with the purpose to provide a reference source for those to make studies at this area. In parallel with this purpose, the studies made and being made were investigated, the written and visual sources were scanned and all information was extracted with a clear language. General information about the technical equipment and use necessary for survey and excavation work was presented first and to provide some prior idea about such studies to the students that may participate to these studies was aimed. The study was initiated with the explanation about area and information scanning techniques. The tools and techniques used for excavation were specified in the following sections. Finally, determination, detachment and short tem protection of the findings obtained were generally mentioned.