Eğitimin bir unsuru olarak Hitilerde yazı ve yazı aletleri
Inscription and inscription tools in Hittite as a component of education
- Tez No: 217422
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNGÖR KARAUĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Eğitim ve Öğretim, Ancient Linguistics and Cultures, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
19. yüzyılda yeni bir bilim dalı olarak ortaya çıkan Hititoloji, Anadolu kültür medeniyetlerinin açıklanmasında önemli bir yer tutar. M.Ö. 2000 yılının baslarında Anadolu'da büyük bir devlet kurmus olan Hititlerden günümüze yüzlerce çivi yazılı belge ulasmıstır. Bu belgeler siyasi, tarihi, dini ve kültürel içeriklidir. Bu tez çalısmasında; Hitit hiyeroglif ve Hitit çivi yazısının kökenleri, Hititlerin Anadolu'da kullandıkları yazı ve Hitit yazısının sarayda nasıl yaygınlastırıldıgı, egitimde nasıl kullanıldıgı, yazıyı yazarken kullandıkları araç gereçlerin özellikleri ve islevleri arastırılmıstır. Ayrıca, M.Ö. 3000 yılında Mezopotamya'da büyük bir uygarlık kurmus olan Sümerlerden Hitit toplumuna intikal eden çivi yazısının bu dönem Anadolu Medeniyetlerine olan katkıları ve Hitit çivi yazısının 21.yy. modern dünyasına olan etkileri incelenmistir. Böylece simdiye kadar toplu olarak ele alınıp degerlendirilmeyen yazının geçmisten günümüze dünya toplumları üzerindeki etkilerinin ne oldugu, eskiçag toplumları üzerinde çivi yazısının medeniyetin gelismesinde ne gibi roller oynadıgı incelenerek modern dünya uygarlıgının aldıgı mesafe vurgulanmıs ve Anadolu tarihinin karanlıkta kalmıs önemli bilgileri gün ısıgına çıkarılmaya çalısılmıstır. Hititlerin yüzyıllar içerisinde yazıda göstermis oldukları asamalar gösterilmistir. Hitit tabletlerinin yazıcısı olan Hitit kâtiplerinin tabletleri nasıl olusturdugu, bu tabletlerin hangi anlayısla yazıldıgı üzerinde durulmustur. Günümüzde Hititçenin nasıl çözüldügü, Hitit tarihi hakkındaki kaynakların neler oldugu belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
Hittitelogy comes into being as a new science branch in 19. Century is very important for description of Anatolian culture. A lot of cuneiform writing documents were remained from Hittite that had found in Anatolian beings of B.C. 2000 years. These documents contain political, historical, cultural and religion information. In this study, Hittite origins of hieroglyphic and Hittite cuneiform writing, how Hittite bring writing to Anatolian, how Hittite writing become widespread in community, how used in education, writing tools specification and function is researched. Beside contributions of cuneiform writing transferred from Sumerian found a big civilization in Mesopotamia in B.C. 3000 year to Hittite and effects of Hittite cuneiform writing to 21Century modern world is examined.