The female identity and self assertion in Margaret Drabble's and Penelope Lively's selected novels
Margaret Drabble'ın ve Penelope Lively'nin seçilmiş romanlarındaki kadın kimliği ve kendini kanıtlama
- Tez No: 817157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kadın kimliği ve kendini savunma, feminizmin ortaya çıkışı ve ilk kadınsı hareketin ortaya çıkmasıyla ortaya çıktı. Kadınlar, birinci, ikinci ve üçüncü feminizm dalgasının ilerlemesiyle eğitim, mülkiyet ve politika haklarını talep etmeye başladılar. Kadınlar kendi kimliklerine ve kendilerini savunmaya sahip olmak istiyorlardı. Bu arzular Margaret Drabble ve Penelope Lively'nin romanlarında tasvir edilmiştir. Bu çalışma, seçilen romanlarda kadınların rolünü ve eşitlik, güvenlik ve kimlik mücadelelerini araştırmayı veya incelemeyi, kadınların kadın kimliklerini kazanmak için kimliklerini ve varlıklarını nasıl ortaya koyabildiklerini araştırmayı ve Margaret Drabble ve Penelope Lively'nin seçilmiş romanlarında kadın özerkliği ve bireysellik mücadelesini eleştirel olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, feminist teorinin araştırma analizi amacıyla bir araştırma aracı olarak kullanıldığı nitel araştırma tasarımı seçilmiştir. Metinsel analiz araştırma yöntemi olarak benimsenmiştir. Birinci bölümde feminist hareketin yükselişi, feminizm dalgaları, feminist edebiyat tarihi, İngiltere ve ABD'de feminizm, kadın kimliği ve kendini iddia etmeye yönelik edebi yaklaşım, ikinci dalga feminizmde kadın kimliği ve kendini savunma, feminist kimlik teorisi, benliğe feminist bakış açısı, Margaret Drabble'ın feminist edebiyata yaklaşımı ve Penelope Lively'nin feminist edebiyata yaklaşımı anlatılmaktadır. İkinci bölüm, kadınların şiddet, öz-kimlik ve haklar gibi konulara karşı mücadelelerini tanıtıyor ve bu tür konular, 1960'ların sonlarından 1980'lere kadar ikinci dünya savaşından sonraki yıllarda feminizmin ikinci dalgasının ana kaygısıydı. Burada, kadınlar ev hanımı olarak rollerine geri döndüler ve anneler ve erkekler işyerlerine geri döndüler ya da savunma kuvvetlerindeki kadınlarla değiştirildiler. Buna ek olarak, bölüm Moon Tiger (1987) ve Penelope Lively'nin The Photograph (2003) filmlerinin kadın karakterlerini analiz ediyor. Yazar, yazılarında kadınların kimlik ve kendini savunma arayışlarını tasvir etmiş, bu bölümde yazarın biyografisini eserleri ve kişisel yaşamı açısından vurgulamıştır. Bölüm ayrıca Simon Di Beauvoir gibi ikinci dalga feminizmin diğer feminist yazarlarının bakış açılarını da tartışıyor. Üçüncü bölümde, Milestone ve Yedi Kız Kardeş'in metinsel analizi yapılır. Sonuç olarak, ana odak noktası kadınlara ve onların kimlikleri ve kendilerini savunmaları için verdikleri mücadelelere odaklanıyor.
Özet (Çeviri)
Female identity and self-assertion appeared with the emergence of feminism and the origin of the first feminine movement. Women started claiming their rights to education, property, and politics with the advancement of the first, second, and third waves of feminism. The women desired to have their own identity and self-assertion. These desires have been portrayed in the novels of Margaret Drabble and Penelope Lively. This study aims to explore or examine the role of women and their struggle for equality, safety, and identity in the selected novels; to investigate how females have been able to assert their identity and existence to earn their female identity; and to critically analyze Margaret Drabble's and Penelope Lively's struggle for female autonomy and individuality in their selected novels. For this purpose, a qualitative research design is selected in which feminist theory has been utilized as a research instrument for the purpose of research analysis. Textual analysis is adopted as a research method. In the first chapter, the rise of the feminist movement, waves of feminism, the history of feminist literature, feminism in the UK and USA, and the literary approach towards Female identity and self-assertion, women's identity and self-assertion in second-wave feminism, feminist identity theory, feminist perspective on the self, Margaret Drabble's approach towards feminist literature, and Penelope Lively's approach towards feminist literature are explained. The second chapter introduces the struggles of women against issues like violence, self-identity, and rights, and such issues were the main concerns of the second wave of feminism from the late 1960s to the 1980s, the years after the Second World War. Here, women returned to their roles as housewives and mothers, and men returned to their workplaces or were replaced by women in the defense forces. In addition, the chapter analyzes the female characters in Moon Tiger (1987) and The Photograph (2003) by Penelope Lively. The author portrayed the quest for identity and self-assertion by women in her writings, and the chapter highlights the biography of the author in terms of her works and personal life. The chapter also discusses the perspectives of other feminist writers of second-wave feminism, like Simon Di Beauvoir. In the third chapter, textual analysis of the Milestone and the Seven Sisters is done. To conclude, the major focus is laid on women and their fights for their identity and self-assertion.