The implementaton of total quality management to English education process
İngilzce eğitim sürecine toplam kalite yönetiminin uygulanmasi
  1. Tez No: 217431
  2. Yazar: ALİ KURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Toplam Kalite Yönetimi önemli bir yönetim felsefesi olarak bilinmektedir ve endüstride yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Uydu ve havacılıktan çalışanların performans raporlarının hazırlanmasına kadar sistemlerin gelişim ve ediniminde çok başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Son birkaç yıldır Toplam kalite yönetimi eğitim endüstrisine uygulanmaktadır. Uygulamaların çoğu kurumların yönetim bölümlerindedir fakat bazı okullar Toplam Kalite Yönetimini müfredat gelişimine de uygulamaktadırlar. Bu spesifik çalışma Toplam Kalite Yönetimi prensiplerinin eğitime olan muhtemel faydalarını araştırmaktadır. Bu çalışma eğitim sürecine prensiplerin nasıl uygulanacağı ve bundan nasıl faydalanacağımız sorularını yanıtlamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada kavramlar açıkça tanımlanmış ve bunların uygulaması ve istatistiksel rakamlar verilmiştir. Bu çalışmada, Toplam Kalite Yönetimi prensipleri dil öğrencilerinin tanımlamasına ve sürecin analiz edilmesine verilen önemle tarif edilmiştir. Dr. Edwards Deming'in Toplam Kalite Yönetiminin uygulanmasına bir çerçeve getiren 14 kuralı özel bir eğitim merkezinde elde edilen tecrübelere dayanarak akademik çalışmalara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management (TQM) is recognized as an important management philosophy and is widely used in industry. It has been used very successfully in the development and acquisition of systems such as satellites and aircraft to preparing officer performance reports. Over the last few years, TQM has been applied in the education industry. Most of the applications have been in the administrative side of the institutions, but some schools have applied TQM to curriculum development. This specific study investigates the possible positive effects of Total Quality Management principles to education. It tries to answer the questions of how we can apply the principles to education process and how we can benefit from it. In the study, the concepts are clearly defined and their application and statistical scores are given. In this paper, the principles of TQM are described with an emphasis on the importance of identifying the language learner and analyzing the processes. The 14 Points of Dr. W. Edwards Deming, which form a framework for the implementation of the TQM, are individually applied to the academic environment based on the experience gained both at the private and public education institutes.