Muhammed bin İbrâhîm bin Ahmed el-İmâdî'nin Kevâkibü'l-Envâri'l-Ahmediyye fî Esrâri'l-Mu'cizâti'l-Muhammediyyesi
Muhammed bin İbrahım bin Ahmed El-İmâdî's Qawâqibu'l-'Anwâri'l-Ahmadiyya fî-Mu'Cizâti'l-Esrâri'l-Mohammediyya
  1. Tez No: 906955
  2. Yazar: BİLAL YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAŞİT ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Muhammed b. İbrahim b. Ahmed el-İmâdî'nin Kevâkibü'l-Envâri'l-Ahmediyye fî Mucizâti'l-Esrârı'l-Muhammediyye'si başlıklı çalışmamızda her ne kadar çabalasak da müellif, yani el-İmâdî'nin hayatı hakkında malumâta ulaşılamamıştır. Eserler, müelliflerinin hayatlarının özetidir anlayışından hareketle eserlerini inceleyerek bu açığın kapatılması hedeflenmiştir. Çalışma; giriş, birinci ve ikinci bölümler ile bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde“mucize”kavramının lügat ve terim anlamları işlenmiş, İslam tarihi açısından önemine değinilmiş, ayrıca Türk İslam Edebiyatı'nda Hz. Peygamber ile ilgili türler ile Mucizât-ı Nebî'lere değinilmiştir. Birinci bölümde müellifin hayatı ve eserleri anlatılmıştır. Özellikle çalışma konumuz olan Kevâkibü'l-Envâr'ın dil özelliklerine değinilmiş, eserin yapısı, nüsha tavsîfi ve tertip şekli ele alınmıştır. Bunun yanında eserin muhtevası başlığı altında mucizelerin tamamı günümüz Türkçesi ile özet olarak aktarılmıştır. İkinci bölümde ise; eserin Türkçe bölümlerinin transkripsiyonlu metni ortaya konulmuştur. Eserdeki Arapça kısımlar da tam olarak aktarılmıştır. Sonuç bölümünde esere ve çalışmaya yönelik genel bir değerlendirme yapılarak çalışma nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study titled Mohammed b. İbrahim b. Ahmed al-Imadî's Qevâqibu'l-Anwari'l-Ahmediyye fî-Mucizati'l-Esrari'l-Mohammediyye, despite our efforts, we could not obtain information about the life of the author, el-İmadi. Based on the understanding that works are summaries of their authors' lives, we aimed to fill this gap by examining his works. The study consists of an introduction, the first chapter, second chapter and a conclusion. In the introduction, the lexical and terminological meanings of the concept of“miracle”are discussed, its significance in Islamic history is highlighted, and the genres related to the Prophet Mohammad and his miracles in Turkish Islamic Literature are addressed. The first chapter discusses the author's life and works. Specialy evaluates the linguistic features and structure of our subject, Kevâkibü'l-Envâr, as well as the description of its manuscript and its arrangement. Additionally, under the heading of the content of the work, all the miracles are summarized in contemporary Turkish. The second chapter presents methodology employed in the construction of the text and the transcribed text and fully conveys the Arabic sections of the work. In the conclusion, a general evaluation of the book and the study is provided, bringing the study to an end.