Üniversite öğrencilerinin karar vermede özsaygı, karar verme ve stres başaçıkma stillerinin benlik saygısı ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
The study of styles of coping with stress, decision-making and self-esteem of university students on decision-making in terms of self-esteem and some variables
  1. Tez No: 217448
  2. Yazar: SELAHATTİN AVŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ÜRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin karar vermede özsaygı, karar verme ve stresle başaçıkma stillerinin bazı değişkenlere göre farklılaşma durumu incelenmiş ve benlik saygısının karar vermede özsaygı, karar verme ve stresle başaçıkma stillerini ne düzeyde açıkladığı incelenmiştir. Araştırma, Selçuk Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiş, örnekleme 1141 öğrenci alınmıştır. Araştırmada Melbourne Karar Verme Ölçeği, Stresle Başaçıkma Tutumları Envanteri ve Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel olarak t testi, varyans analizi, tukey testi ve regresyon analizi yapılmıştır. Öğrencilerin cinsiyetleriyle karar vermede özsaygıları ve karar verme stilleri arasında, sınıf değişkeni ile karar verme stilleri arasında farklılaşma yokken, cinsiyet, sınıf, yaşamın çoğunun geçirildiği yer ve mezun olunan lise değişkeni ile stresle başaçıkma stilleri arasında farklılaşmanın olduğu saptanmıştır. Benlik saygısının karar vermede özsaygı, karar verme stilleri ve stresle başaçıkma stillerini anlamlı düzeyde açıkladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the differentiation of the styles of self-respect, decision-making and coping with stress of university students on decision-making according to some variables were examined and on what level self-esteem clarified the styles of self-respect, decisionmaking and coping with stress on decision making was surveyed. The research was carried out with the students attending different faculties of Selcuk University and the sampling included 1141 students. Melbourne Decision-making Scale, Inventory of Attitudes to Coping with Stress and Self-esteem Scale were utilized in the research. T test, variance analysis, tukey test and regression analysis were statistically conducted. While there was no differentiation between the gender of the students and their styles of decision making and the self-respect on decision making and also between class variable and their decision-making styles, it was seen that there was a differentiation between the variables for gender, class, the place where they spend most of their life and the high school they graduated from and the styles of coping with stress. The research concluded that self-esteem significantly clarified the self respect, the decision-making styles and the styles of coping with stress.