Sanat eğitimcisi ve ressam Aydın Ayan'ın resimlerine estetik bir yaklaşım
An aesthetic approach to art teacher and artist Aydin Ayan's painting
- Tez No: 217453
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BAŞBUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Sanatın toplumsal bilinç taşıması gerektiği ve sanatçının da içinde yaşadığı toplumun yaşanmışlığının göstergesi olarak insanı temel aldığı durumlarda sanatın sosyal ve politik bir nitelik taşıdığı yadsınamaz. Türk Resim Sanatında insanı temel alan toplumsal içerikli resimler, 1940'lı yıllarda başlar ve günümüze kadar devam eder. 1970'li yıllarda genç bir akademi öğrencisi iken Türkiye'nin sosyo-politik olarak çalkantılı döneminin olumsuz toplumsal koşulları içindeki insan dramına seyirci kalamayan, sorunlara resimsel dil ile çözüm arayan Aydın Ayan'ın Tabzon'un Çaykara İlçesinin bir dağ köyünde başlayan yaşamı, eğitimciliği, sanat görüşü, Türk Resim Sanatı içindeki yeri, eserleri ve eserlerindeki estetiksel ve düşünsel boyut araştırılmıştır. Onun, Türk Resim Sanatı içinde özgün bir yere sahip olması, resimlerindeki içerik ve biçimin birbiriyle anlamlı örtüşmesi ve epik resmin günümüzdeki en önemli temsilcisi olmasından kaynaklanır. Afyon İli Şuhut İlçesi Atatürk Evi için yaptığı Kurtuluş Savaşı Panoramasında bir ulusun var olma destanını, cephede ve cephe gerisinde yaşananları gerçekçi ve belgesel nitelikte resimsel dille anlatan Aydın Ayan'ın bu çalışmalarının eğitime ve kültürümüze katkısı, adı geçen ilçede öğrenci, öğretmen ve halktan kişilerin görüşlerine başvurularak araştırılmıştır. Bu çalışma yapılırken sanatçının kendi görüşlerinden, hakkında yazılan yazılardan, sanat kitaplarından ve dergilerden, kataloglardan, ansiklopedi ve lisansüstü çalışmalardan yararlanılmıştır. Kendisini sanata ve eğitimciliğe adayan Aydın Ayan; bir sanatçıda bulunması gereken çok yönlülüğü, ileri görüşlülüğü, toplumsal olaylara duyarlılığı, cesur anlatımı ve toplumsal-eleştirel gerçekçi üslubuyla Türk Resim Sanatı içinde haklı yerini almıştır ve bu çabasını yılmadan günümüzde de sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
It can net be denied that art has to bear social consciousness and it has a social and political quality in cases where the artist takes man as his theme as a representation of the experiences of the society he lives in. Paintings in Turkish Art of Painting with a social content began in the 1940?s and have continued up to the present. A young student of academy in the 1970?s who could not just stand by and watch the human tragedies in the unfavorable social conditions caused by Turkey?s chaotic socio-political situation and therefore sought solutions to the problems through the language of painting, Aydın Ayan?s life, which began in a mountain village of the Çaykara district of Trabzon, his educational activities, view of art, his place within Turkish Art of Painting his works and aesthetic and notional dimensions of his works have been investigated. His outstanding place in Turkish Art of Painting results from a significant overlapping of the content and forms in his works and his being one of the most prominent representative of epic painting. His Panorama of Liberation War, which he painted for Ataturk?s House in the Suhut district of Afyonkarahisar, depicts a nation?s struggle to exist and what happened on the fronts and beyond the front in a realistic and documentation-like quality. The contributions of such works of Aydın Ayan to our education and culture have been investigated by interviewing students, teachers and people in the district in question.