İngilizce dersinde oyunlarla kelime öğretiminin okuduğunu anlamaya etkisi
The effect of vocabulary teaching thorough word games to understanding what you read in the lesson of English
- Tez No: 217497
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısmanın amacı ngilizce dersinde kelime oyunlarıyla kelime ögretiminin okudugunu anlama düzeyleri üzerine etkisinin arastırılmasıdır. Kontrol Gruplu ön test son test desenini kullanıldıgı çalısma Konya Bozkır Anadolu Lisesi 9. sınıf ögrencileriyle yürütülmüstür. Deney grubunda ve kontrol grubunda 15'er ögrenci toplam 30 ögrenci ile çalısılmıstır. Veri toplama aracı olarak arastırmacı tarafından hazırlanan okudugunu anlama testi kullanılmıstır. Deney ve kontrol gruplarına okudugunu anlama ön testi ile baslayan deneysel çalısma 8 hafta süresince arastırmacı tarafından hazırlanan kelime oyunları ile deney grubuna ders haricinde ek çalısma yapılmıs bu esnada kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıstır 8 hafta sonunda her iki.gruba da tekrar okudugunu anlama testi uygulanmıs ve elde edilen veriler SPSS 13.0 programı ile incelenmis ve yorumlanmıs. Arastırma sonun da deney ve kontrol grubu ögrencilerinin arasında kelime ve cümle bilgisi erisilerinde anlamlı bir farka rastlanmamıstır. Ancak kelime oyunlarıyla kelime ögretimi yapılan ögrencilerin cümle, paragraf ve genel okudugunu anlama düzeyi erisilerinin kontrol grubu ögrencilerine oranla daha yüksek oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the vocabulary teaching through vocabulary games on reading comprehension in English. The study was carried out with the 9th grade students at Konya Bozkır Anatolian High School. The pre test-post test design with control group was used. The experimental process started with the application of the reading comprehension pre test. The experiment group has played a word game for eight weeks but the control group was not intervened during this period. At the end of the experimental process, the reading comprehension post test was applied to both groups. The data was analyzed by means of SPSS 13.0. At the end of the study; from the view of vocabulary and sentence development achievement experimental and control groups are equal. But the experiment group students that played word games have higher achievements than unintervened control group from the view of paragraph and general reading comprehension.