Belediyelerde performans denetimi ve mali denetim
Performance and financial audits in municipalities
- Tez No: 217496
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Performans denetimi belediyelerin amaçladıgı isi ne kadar gerçeklestirebildiginin nicelik ve nitelik olarak ifadesidir. Performans denetiminde; belirli amaç ve hedeflerin olması, performans ölçütlerinin belirlenmesi, bu denetimde bilgi toplanması, bu bilgilerin degerlendirilmesi, performansın iyilestirilmesidir. Belediyelerde sunulan hizmetlerin etkin ve verimli olması istenilen sonuca ulasmada önemli bir adımdır. Etkinlik ve verimlilik durumları ise idarenin performansı ve basarısı açısından degerlendirilir. Belediyelerin performansı ne kadar güçlü ve yüksek olursa, idare bir o kadar yüksek ve kaliteli hizmet sunacaktır. Bu degerlendirmeler ısıgında, çalısmamızın konusu, Türkiye'de en aktif mahalli idare birimi olan belediyelerde sunulan hizmetlerin istenildigi kadar etkin, verimli ve tutumlu bir sekilde gerçeklestirilebilmesidir. Öncelikle belediyeler ve denetim konusunda ön bilgi verilecek, ardından belediyelerde performans kavramına ve denetimine deginilecek, son olarak ise belediyelerde gerçeklesen mali denetim ise performans denetimi ısıgında ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Performance audit is the quality and quantity expression of how much the targetted plans are realized. In perfomance audit; there shall be spcified targets and aims, there must be performance criterion, information must ve cumulated after the audit, this information must be evaluated and the performance must be bettered. The efficiency and sufficiencyof services of municipalities are first steps to reach the desired targets. Productivity and efficiency can be evaluated in accordance with the performance and success of administration. Higher and more powerful the performance of municipality is, the better quality the service is. Under the light of these evaluations, the subject of our study is maintain an active, productive and economical service in the municipalities which are trhe the most active administrative sector of local administrations. There will primarily be given information about municipalities and audits, then we will mention about the issues of performance and audit, and finally, the financial audit will be evaluated in accordance with the performance controls.