Kamuoyu ve kamuoyu oluşturma yöntemleri
Public opinion and the methods of composing public opinion
  1. Tez No: 217498
  2. Yazar: HANDAN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kamuoyunu belli amaca uygun olarak yönlendirmeye çalışmanın tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen gelişen teknoloji ve kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmasına paralel olarak önemi her geçen gün daha da artmakta ve günlük yaşantımızın bir parçası olmaya devam etmektedir. Kamuoyu günümüzde her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Dünyanın internet aracılığıyla ve bilgisayarın tuşları vasıtasıyla insanoğlunun elinin altına sığdığı bir dönemde kamuoyunun varlığını göz ardı etmek ve kayıtsız kalmak mümkün değildir. Kamuoyunun esas varlık sebebi, karar organlarının karar verme sürecine katılarak alınacak kararları kendi yönlerinde etkilemektir. Burada kanaatlerin şekillenmesinde, duyurulmasında, yayılmasında ve sonuçta kamuoyu olarak belirlenmesinde iki önemli unsur rol oynar. Bunlardan biri, bu kanaatlerin örgütlenme yeteneği diğeri ise kitle iletişim araçlarını kullanmada sahip oldukları üstünlüktür. Açıklanamayan kanaatler kamuoyu olarak nitelendirilemeyeceğine göre örgütlenme ve kitle iletişim araçlarının kullanılması, kanaatlerin kamuoyu olarak ifade edilmesinde son derece önemli unsurlardır. Sonuç olarak kamuoyu özellikle siyasi kararların alınması ve uygulanması üzerinde siyasi iktidara yaptığı baskı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde özellikle iletişim araçları sayesinde kamuoyu etkili hale gelmiş ve gündemi etkilemeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Although trying to direct the public opinion according to certain purposes goes far back in the history. Parallel to the devolopment of the technology and spreading of mass- media the public opinion?s importance increases each day and continues to take part in our lifes. Recently public opinion takes part in everything. During a time people could reach anything via internet and being able to reach anywhere via just pressing a button of a it?s impossible to pretend not seeing the importance of the presence of public opinion. The main reason for public opinion?s presence is taking part in decision organs deciding process and effecting them on their own aspects. Here there are two ways having a great role in shapping, announcing, spreading the opinion and in the end determining the public opinion. One of them is the organizing capacity of these people?s opinion and the other one is their ability in using mass-media. As It is not possible to qualify the opinion which can?t be announced, the usage of organising and the mass-media is very important in expressing the people?s thoughts. Consequently, the public opinion has a great pressure on political power when they?re giving decisions and applying them. Today, public opinion become effective with the help of mass-media and stil continues to influence the agenda.